Jaskinia Baredine

Krasowe wybrzeże Adriatyku obfituje w jaskinie. Jedną z nich jest Baredine niedaleko Porec. Dojeżdża się do niej m.in. od strony drogi Nova Vas-Gedići, trasa jest bardzo dobrze oznaczona, a przed wejściem znajduje się duży parking. Latem chętnych do odwiedzenia groty nie brakuje - bilety kupione np. w południe mogą uprawniać do wejścia kilka godzin później.

Jaskinia Baredine
Jaskinia Baredine
Wytyczona do zwiedzania trasa turystyczna prowadzi do głębokości 132 m i przechodzi przez 5 jaskiń połączonych kładką.

Podziwianie bogatej szaty naciekowej ułatwia elektryczne oświetlenie. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok. 40 min. Przechodzi się przez pięć sal, schodząc na głębokość prawie 60 m od poziomu wejścia. Trasę przystosowano dla osób w strojach spacerowych -są schodki, chodniki, balustrady itp. Warto jednak pamiętać, że temperatura w grocie oscyluje w granicach 14°C.

W jaskini Baredine żyje odmieniec jaskiniowy (Proteus anguinus) - maty płaz (do 30 cm długości) o białawej, pozbawionej pigmentu skórze. Brak mu oczu (zanikły), ale ma bardzo dobry węch. Żyje wyłącznie w wodach jaskiń, żywiąc się skorupiakami jaskiniowymi, przyniesionymi przez wodę owadami itp. Naukowcy wyjaśniają, że zwierzę to, egzystujące w stabilnym środowisku jaskiń, nie ewoluowało - jego naziemni krewniacy wymarli, a odmieniec pozostał żywą skamieliną. Odmieńce, wynoszone na powierzchnię ziemi podczas gwałtownych przyborów wody, były kiedyś uważane za potomstwo smoków zamieszkujących podziemne pieczary.

Latem niedaleko wejścia do Baredine można się zapoznać z technikami jaskiniowej wspinaczki oraz przećwiczyć je w praktyce. Chętni otrzymują stosowne wyposażenie, po czym ćwiczą na linach zawieszonych w olbrzymiej skalnej dziurze. Poważniejszym wyzwaniem jest speleoadventura 5-godzinna wyprawa z instruktorem do jednej z jaskiń w okolicy Baredine.

 • Komentarze i opinie
 • Tomek
  Tomek

  Byliśmy i choć nie jest to jakaś wielka jaskinia, wycieczka i jej zwiedzanie trwa około 30-45 minut w zależności jaka grupa się trafi i jaki przewodnik. Zwiedzanie odbywa się tylko w obecności przewodnika. Kupując bilet trzeba zadeklarować się z jaką grupą językową chcemy zwiedzać. Do wyboru język chorwacki, niemiecki, angielski i chyba włoski ale mogę się mylić. Grupy około 20-25 osobowe ruszają średnio co 30 minut mijając się na wąskich kładkach i schodach w jaskini. Generalnie przyjemnie jest chłodno, trzeba pamiętać by zabrać ze sobą coś do ubrania, bo gdy na dworze w sezonie żar leje się z nieba - na dole w jaskini jest 10-14 stopni C a więc przyjemnie chłodno. Na samym dole jest zwierzaczek - pokazowy zwierz, maskotka jamy Oto jego fotka ;-) Bilet na zwiedzanie kosztuje odpowiednio dla dzieci do 6 lat free, od 6 do 12 lat 35 kun, studenci 45kun, dorośli 60 kun (ceny z lipca 2013 roku). Można płacić kartami płatniczymi. Warto przyjechać wcześniej, bo czasem trzeba czekać 1-2 godzinę na wejście.

  Zwiedzane jamy w okolicy Porec
  Zwiedzane jamy w okolicy Porec
  3 stycznia 2014
 • Bartek
  Bartek

  Również zwiedzaliśmy tą jaskinie, bardzo fajne miejsce - polecam każdemu zwłaszcza że nie trzeba jakoś szczególnie jechać (jeśli ktoś spędza akurat wakacje na Istri w miejscowościach Rovinj, Porec, Vrsar, no z Puli to już jest kawałek). My akurat trafiliśmy jeden burzowy dzień i stwierdziliśmy że zamiast czekać w namiocie aż deszcz przestanie padać pojedziemy coś zwiedzić i padło na Jaskinie Baredine a dokładniej to chyba Grota się nazywa. Sam dojazd jest atrakcją ponieważ jedzie się przez małe Chorwackie wioski niezwykle staranie zagospodarowane w których każdy gospodarz stara się przyciągnąć turystę Rakiją, miodem, warzywami i owocami. Droga jest bardzo dobrze oznakowana i nie trzeba się kierować na miejscowość a wystarczy patrzeć na strzałki kierujące do Groty Baredine (Chorwaci nazywają to miejsce Jama Baredine). Po drodze mijamy muzeum traktorów też fajne miejsce, jednak odrębne wymagające osobnego biletu, parkingu itp. My skupiliśmy się na Jaskini, po dojeździe zastaliśmy sporych rozmiarów parking na którym zaparkowane było około 200 samochodów i kilka autokarów. Szczęściarze mogli nawet zaparkować w cieniu pod dachem, jednak dla nas miejsca tam zabrakło. Udaliśmy się do kasy w której mimo ogromnej kolejki sprawnie i szybko zakupiliśmy bilety w cenie osoba dorosła 60 kn, dziecko 35 kn, student 45 kn (zapłacić można było gotówką w kunach, euro i kartą) Pan w kasie porozumiewał się w kilku językach w tym angielskim więc nie było większego problemu. Przy zakupie biletów należało się określić z jaką grupą językową pójdziemy, do wyboru były grupy z przewodnikiem mówiącym po chorwacku, angielsku, niemiecku i włosku. Każda grupa startowała w 15 minutowych odstępach. Na wybraną przez nas grupę anglojęzyczną przyszło nam poczekać 40 minut, w ciekawej zadaszonej poczekalni przy stołach można było usiąść lub poszwendać się po okolicy zakupując pamiątkowe suweniry lub oglądając tablice informacyjne na temat jaskini jej głębokości i znajdujących się tam skamielin itp. Gdy przyszła nasza kolej w grupie około 30 osób z przewodnikiem schodziliśmy po schodkach zatrzymując się co jakiś czas wtedy to przewodnik podświetlając specjalną tatarką poszczególne stalagmity i stalaktyty omawiał ich wiek powstanie itp. Takich przystanków było z 8 może 10 na samym dole dodatkowa atrakcja, jakieś żyjątko (dokładnie to na zdjęciu powyżej). Powrót już bez zatrzymywania. Całość zwiedzania trwa około 30-40 minut. Na dole temperatura minimum dwa razy niższa niż na dworze. Warto zabrać ze sobą jakąś bluzę, choć w krótkim rękawku też da się wytrzymać. Ogólnie bardzo polecamy w końcu to fajna odskocznia od codzienego opalania się na plaży :)

  Jaskinia Baredine i znajdujące się tam stalagmity i stalaktyty
  Jaskinia Baredine i znajdujące się tam stalagmity i stalaktyty
  12 stycznia 2015
 • Natalia
  Natalia

  Tak to bardzo fajne, choć nie tak imponujące jak jaskinia udostępniona do zwiedzania w Słoweni (Postojna) ale to zupełnie inna skala. Ta to w zasadzie Grota a nawet jak ją miejscowo nazywają Jama - Baredine jest mniejsza, choć komercyjnie do zwiedzania udostępnione zostało raptem o ile pamiętam 60 metrów pod ziemię, choć cała grota w najgłębszym punkcie posiada aż 132 metry, jednak jest to praktycznie pionowa szczelina nie udostępniana jedynie specjalistom w celach naukowych itp. Interesujące jest to że w jamie panuje stała temperatura około 14 st C bez względu na porę roku.

  Stalagmit mający dobrych kilkatysięcy lat
  Stalagmit mający dobrych kilkatysięcy lat
  12 stycznia 2015
 • Gośka
  Gośka

  Ekstra miejsce, choć w porównaniu do Jaskini Postojna w Słoweni ta jest malutka. Jak ktoś jest miłośnikiem zwiedzania jaskiń i tych klimatów to zdecydowanie polecam Postojną odaloną od Baredine jakieś 300 km, my akurat Postojną zwiedziliśmy jadąc do Chorwacji a jaskinie Baredine zupełnie przy okazji rowerowej wycieczki po Istri. Ogólnie to fajnie, idzie się normalnie po oświetlonych schodach. Ludzi w sezonie od groma, często dodatkowo trafić można autokary z kolonią to już w ogóle masakra. Zwiedzanie trochę na czas, nie można opóźniać grupy bo za nami idzie już następna. Ale ogólnie polecam, dużo to nie kosztuje jakieś 150 kun za całą rodzinę więc to raptem 80 zł a pamiątka i zdjęcia zostają na całe życie. Choć z tymi zdjęciami to ciężka sprawa bo zdjęć z flashem nie można robić, a bez lampy błyskowej niewiele widać bo ciemno tam. Mimo to takie zdjęcie udało mi się zrobić, choć ze 100 zdjęć zostawiłam sobie może z 10 :)

  Niektóe skały podświetlone fajnie świecą
  Niektóe skały podświetlone fajnie świecą
  12 stycznia 2015
 • Kaśka
  Kaśka

  Bardzo interesujące miejsce, zwiedziliśmy je przez przypadek znajdując ulotkę na recepcji campingu. Zwiedzać pojechaliśmy z naszym 7 letnim synem. Muszę przyznać że było to jedno z niewielu miejsc które zwiedzał z zaciekawieniem. Może dlatego że schodząc do jaskini robiło się przyjemnie chłodno. Na górze czekając w kolejce słońce grzało jak na patelni a na dole w jaskini było chyba tylko 10 stopni. Aż się nie chciało wychodzić później na powietrze. Wejście do tej groty to taka niepozorna dziura w ziemi. Oczywiście zwiedzanie odbywa się bardzo bezpiecznie, bez obaw można zabrać ze sobą dzieci. Jedyne na co trzeba uważać to niektóre schody bywają dość stromę. Zwiedzając np we trójkę warto dziecko puścić w środku. Grupy są około 20-30 osobowe i przewodnik zazwyczaj na samym początku zwraca uwagę by się nie pchać i uważać na dzieci których najzwyczajniej w tłumie na schodach nie widać. My szliśmy sobie jako ostatni i było całkiem fanie, nikt na nas po schodach się nie pchał. Zwiedzanie trwa około pół godziny plus wyjście na górę po wszystkich schodach na raz. Z tego co pamiętam to droga w dół jest porównywalna do schodzenia po schodach z 5 piętra więc nie jest to jakoś oszałamiająco głęboko. bardzo interesujące jest to jak powstają te wszystkie skamieliny. Szkoda że przewodnik nie mówi w języku polskim, albo chociaż nie ma dla zwiedzających takich słuchawek z językiem polskim do wyboru. Mimo wsłuchiwania się w głos przewodniczki zrozumieć udało się jakieś 30%. Tak więc ciężko dziecku na bieżąco odpowiadać na pytania. chyba żeby się odpowiednio dobrze wcześniej przygotować z tego tematu :)

  Skamieliny i stalaktyty powstawające przez kilka tysięcy lat
  Skamieliny i stalaktyty powstawające przez kilka tysięcy lat
  12 stycznia 2015
 • Andrzej
  Andrzej

  Ekstra miejsce, oprócz zwiedzania takiego jakie jest normalnie w ofercie można poszukać instruktorów wspinaczki i po wykupieniu odpowiedniego kursu wspinania można zejść niżej niż dostępne dla turystów 60 metrów. Jaskinia jest głęboka na ponad 130 metrów a więc wszyscy byliście nawet nie w połowie jej głębokości. Mój znajomy był na obozie wspinaczkowym w Chorwacji i właśnie dla najlepszego chłopaka i najlepszej dziewczyny nagrodą było zejście z instruktorem na prawie 90 metrów. Obozy takie odbywają się maj-czerwiec. W ogóle Chorwacja to nie tylko plaże, Adriatyk i starówki do zwiedzania ale to kraj oferujący bardzo dużo atrakcji dla miłośników wspinaczki, kajakarstwa górskiego, i inych wyczynowych dyscyplin sportowych.

  12 stycznia 2015
 • Sebastian
  Sebastian

  Bardzo fajne miejsce. Kiedyś byłem tam z wycieczką klasową a wizta w Grocie Baredine było jednym z punktów kulminacyjnych wycieczki.Bardzo fajne miejsce, podobało nam się tym bardziej że dość głęboko pod ziemie się wchodzi.

  13 stycznia 2015
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]