Gračišće i okoliczne miejscowości

Około 8 km na wschód od Pazin warto zatrzymać się w romantycznej, na poły zniszczonej, wsi Gračišće, która w Średniowieczu przeżywała okres świetności, o czym świadczą ogromna, wolno stojąca dzwonnica, mała loggia i pałac Salomona. Ze starego cmentarza za kościołem, na wysokości 450 m, roztacza się widok na piękną, pagórkowatą okolicę. Można się pokrzepić w regionalnie urządzonej Konoba Marino, obok bramy miejskiej. W sierpniu w święto patrona wsi odbywają się tradycyjne wyścigi osłów.

Gračišće
Gračišće
Kameralna wieś Gračišće w niedalekiej odległości od Pazin, warto odwiedzić by zaznać spokoju i zobaczyć wyjątkowo żyzne tereny półwyspu Istria.

Tylko 5 km nil zachód od Pazin, przy drodze prowadzącej do Motovun, leży Beram. Miejscowość, jak wszystkie stare siedliska, zbudowano na wzniesieniu górującym nad żyzną niziną. Średniowieczny zamek był otoczony pierścieniem murów obronnych.

Godne Obejrzenia zabytki znajdują się w odległości około I km na wschód od Beramu. Warlo zobaczyć mały kościół Sv. Marija mi Skriljiiuili (św. Marii na Skale). Kto chciałby zwiedzić kościół, powinien poinformować się, u kogo aktualnie znajdują się klucze (mały napiwek jest milo Widziany). Podczas zwiedzania towarzyszy ktoś z mieszkańców wsi. Gotycka budowla pochodząca z XV wieku Ozdobiona jest freskami. Niestety, w czasie licznych przebudowań kościoła, niektóre freski uległy zniszczeniu. Zachowany cykl gotyckich malowideł uznawany jest za jedno z najcenniejszych osiągnięć malarstwa średniowiecznego Istrii. Są one dziełem mistrza Ivana z Kastavy. Powstały w 1474 roku. 46 obrazów opowiada o życiu Matki Bożej i Chrystusa. Na ścianie północnej przedstawione są postacie Adama i Ewy. koło szczęścia, taniec śmierci przypominający ten w Hrastovlje. Na ścianie północnej przedstawiony jest Pokłon Trzech Króli.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]