Vrsar i fiord Lima

Z Porec biegnie ulica wzdłuż idealnie wybrzeża w kierunku południowo-wschodnim i przez wioskę rybacką (równie popularną wyraźnie przepełnioną w okresie turystycznym) Funtana. w której są liczne restauracje, dociera do miejscowości wypoczynkowej Vrsar. Jest to malownicze stare miasteczko z romańskim Kościołem Mariackim z XII wieku. Port Vrsar leży nad szeroką zatoką obsianą zielonymi wysepkami.

Centrum Vrsar
Centrum Vrsar
Centrum miasteczka Vrsar i kościół Świętego Marcina usytuowany na samym szczycie wzniesienia wokół którego rozrosła się zabudowa miejska.

Opodal znajduje się osada Koversada, największe w Chorwacji tego typu miasteczko-camping naturystyczny Koversada (FKK). Są tu hotele, bungalowy i kempingi. Koversada jest położona bezpośrednio przy ujściu Limski zaljev (fiordu Lim). Tu znajdują się wapienne pagórki porośnięte smukłymi cyprysami, piniami i sosnami, a w fiordzie żyją ostrygi i małże. Im bardziej wchodzi się w głąb fiordu (tylko pieszo), tym pagórki stają się coraz wyższe, tak iż ściany kanionu osiągają wysokość około 100 metrów. Zbocza porośnięte są makią. Jest rzeczą interesującą, że na południowym brzegu rosną drzewa liściaste, dęby i jesiony, natomiast brzeg północny, mocno nasłoneczniony, pokrywa wiecznie zielona roślinność.

Fiord Lim jest mocno zarybiony. Ze względu na małą zawartość soli w wodzie i wysoką zawartość tlenu, rozwinęła się tu bogata flora i fauna morska. Liczne gatunki ryb przybywają corocznie do zatoki na tarło. Aby dojechać samochodem do zatoki od strony Koversady, należy wybrać drogę odchodzącą w kierunku zachodnim od głównej drogi nr 2 (Buje-Pula). Droga kończy się przy motelu z restauracją. Podają tu świeże małże i ostrygi. Chociaż fiord byłby idealny do kąpieli, jest ona zabroniona.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]