Parki Narodowe

Wakacje nad Adriatykiem, to nie tylko wypoczynek nad ciepłym morzem i wylegiwanie się na plaży, w Chorwacji bowiem znajduje się aż osiem parków narodowych. Siedem z nich zlokalizowanych jest nad samym morzem lub w jego pobliżu, dzięki czemu turyści mogą bez zbytniego oddalania się od miejsca wypoczynku zwiedzać i podziwiać ich uroki.

Najpopularniejszy z chorwackich Parków to bez wątpienia Plitwickie Jeziora (National Park Plitvička Jezera), jest on oddalony około 200 km od wybrzeża, nie stanowi to jednak większego problemu bowiem każdego roku Plitvickie Jeziora zwiedza dziesiątki tysięcy turystów. Park Plitvickich Jezior tworzy 16 kaskadowo usytuowanych jezior, powiązanych ze sobą wodospadami. Wszystko to otoczone jest bujnym nienaruszonym komercyjnie lasem. Warto pokonać tą odległość bowiem Plitvickie jeziora są uznawane za najpiękniejszy park Chorwacji a nawet Europy.

Kolejnym cieszącym się dużą popularnością w śród turystów Parkiem Narodowym w Chorwacji są wyspy Brijuni (National Park Brijuni), usytuowane na Archipelagu Wysp Briońskich. Dostać się tam można jedynie drogą morską wykupując specjalną wycieczkę w cenę której wliczony jest również bilet wstępu oraz przewodnik. Zwiedzanie Brijuni w swojej ofercie ma wielu kapitanów prywatnych łodzi wycieczkowych oferujących swoje usługi w niemal całym regionie Istria. Na zwiedzanie Brijuni trzeba przeznaczyć minimum jeden dzień.

Paklenica (National Park Paklenica) to park narodowy znajdujący się w stromych górach Velebit, w północnej części Dalmacji, na wysokości wyspy Krk. Park Narodowy utworzony został w 1949 roku i obejmuje przede wszystkim krasowe kaniony Mala i Velika Paklenica. W regionie pasma górskiego Velebit zachodzi bardzo ciekawe zjawisko - Bora. - Velebit Północnego (National Park Sjeverni Velebit)

Parki Narodowe
Parki Narodowe
Najpopularniejszy park krajobrazowy Chorwacji to Park Narodowy Plitwickie Jeziora. Tworzy go 16 jezior, powiązanych ze sobą wodospadami, otoczonych bujnym lasem i dziewiczą przyrodą.

Równie popularnym i nie mniej zapierającym dech w piersiach jest archipelag Kornati (National Park Kornati) – znajdujący się w środkowej części Dalmacji, na południe od Zadaru. Archipelag składa się z prawie 150 wysp o łącznej powierzchni ok. 320 km².

Nie mnie cieszącym się Parkiem Narodowym jest Krka (National Park Krka), gdzie w przeciwieństwie do Plitvickich Jezior, dozwolona jest kąpiel w tamtejszej rzece Krka. Stanowi to ogromną atrakcję podczas gdy w pełni sezonu z nieba leje się żar, a temperatura wody w rzece jest orzeźwiająco niska.

Najpopularniejszy park krajobrazowy
 

Na chorwackiej wyspie Mljet na Adriatyku liczącej sobie 37 km długości i tylko 3 km szerokości znajduje się kolejny Park Narodowy - National Park Mljet. Wyspa ta jest jedną z najbardziej zielonych i najpiękniejszych wysp Chorwacji. Mljet położona jest w niewielkiej odległości od popularnego Dubrownika, półwyspu Pelješac oraz wyspy Korčula - w regionie południowej Dalmacji co przyczynia się do jej popularności w śród turystów spędzających wakacje w południowej części Chorwacji.

Mniej popularny lecz równie atrakcyjny co Park Narodowy Park Narodowy Velebit jest Park Risnjak położony 15 km od wybrzeża Kvarneru, na północ od Rijeki. Cała powierzchnia Risnjak to około 30 km². Park ten jest szczególnie lubiany wśród miłośników wspinaczki, bowiem różnica wysokości na terenie parku wynosi ponad 1000 m, co przekłada się na przepiękne widoki i krajobrazy.

Parki Narodowe na forum

  • Tomek
    Tomek

    Właśnie dlatego lubię jeździć na wakacje do Chorwacji, bo to chyba jeden z niewielu krajów który zaspokoi każdego najbardziej wybrednego turystę. Jeśli ktoś lubi spacerować po lasach, to parki i lasy krajobrazowe Chorwacji są do tego idealnym miejscem. W pełni sezonu gdy z nieba żar się leje bardzo przyjemnie jest spacerować w cieniu drzew np. Parku Narodowego Plitvice, albo Krka. Jeśli ktoś jest zwolenikiem gór (wspinaczki lub choćby górskiego trackingu) to Park Velebit będzie idealnym miejscem. Wysokie półki skalne, przepiękne górskie widoki i Adriatyk po horyzont. A jeśli ktoś jest wielbicielem wylegiwania się na plaży to będzie ją miał tuż pod nosem. Chorwacja to wprost idealne miejsce na wakacje lub urlop - dla każdego znajdzie się tam co lubi.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]