Atrakcje

Chorwacja to młody, niezależny, demokratyczny kraj, w którym panuje ustrój parlamentarny. Posiada ciepłe morze, najbliższe dla mieszkańców Europy Środkowej oraz rozwiniętą linię brzegową liczącą 5000 km. Ten kraj tysiąca wysp, który czeka na Was, pod względem geografii dotyka, zaś pod względem klimatu łączy elementy Basenu Morza Śródziemnego, Europy Środkowej, Niziny Panońskiej, Niziny Naddunajskiej oraz obszarów leśnych, pagórkowatych i górzystych z wysokimi szczytami, które stopniowo schodzą ku morzu chroniąc jedyne w swoim rodzaju, wspaniałe wybrzeże.

Dobrze jest wiedzieć przed przyjazdem, dla lepszej motywacji, że Chorwacja posiada osiem parków narodowych, wiele leśnych parków przyrody, naturalnych rezerwatów różnego typu przyrody, kulturowych, geologicznych, ogrodów botanicznych i arboretów.

Chorwacja posiada bardzo wiele zabytków kultury pochodzących z różnych okresów historycznych. Występują one na terenie całego kraju. Chorwacja to kraj, w którym widoczne są liczne wpływy obce, z których w ciągu długiej i burzliwej historii, kiedy zmieniali się władcy i kraje, którym był podporządkowywany, Chorwaci potrafili przejąć od nich to co najlepsze. To kraj kontrastów i to nie tylko krajobrazowych. Mówiąc w przenośni mieszają się tu elementy epiki i liryki, te z przeszłości ale również i teraźniejszości.

Gorące plaże Adriatyku
Gorące plaże Adriatyku
Niemal gwarantowana pogoda, piękne plaże, i multum zabytków i atrakcji turystycznych w miastach i miasteczkach to główne walory Chorwacji. Ciepłe wody Adriatyku co roku ściągają

W Chorwacji bardzo dobrze rozwinięta jest turystyka kempingowa. Poprzez chęć dostosowania się do potrzeb osób preferujących wypoczynek na kempingu, gościnni gospodarze stworzyli własny styl i profesjonalizm, który widać w zarządzaniu oraz w budowaniu wyspecjalizowanych obiektów a także w odpowiedniej ofercie, co sprawia, że wzrasta liczba gości a Chorwacja buduje swoją renomę i wizerunek jako kraju idealnego dla tego typu turystyki pobytowej. W Chorwacji, korzystając z odpowiedniej oferty, począwszy od Savudriji a kończąc na Dubrowniku można odpoczywać na łonie natury i utrzymać naturalną równowagę organizmu poprzez sport, zdrowe odżywianie się, poświęcenie się w czasie urlopu swojemu hobby, na które zazwyczaj brakuje czasu. Należy wykorzystać maksymalnie dobrodziejstwa słońca, wody i powietrza, przebywania na łonie natury i z naturą - w ekologicznym, czystym, zdrowym i zielonym środowisku.

W Chorwacji stworzone są odpowiednie warunki dla tych, którzy chcą zajmować się sportem rekreacyjnie, jak i zawodowo. Na alpinistów czekają góry, a na miłośników pieszych wędrówek lasy. Wędkarze mogą łowić pstrągi w rzekach Mreżnicy i Gacki uważanych za najładniejsze i najczystsze na świecie. Można odwiedzić ornitologiczny rezerwat Kopaćki Rit nieopodal Osijeku z niepowtarzalnym siedliskiem ptaków i Lonjsko Polje, znane jako europejska wioska bocianów (Ćigoć). Turystyka myśliwska jest szczególnie ceniona. Zagorzali myśliwi z całej Europy wiedzą kiedy można przyjechać na polowanie na sarny. dzikie świnie i kuny w kontynentalnej części Chorwacji, a kiedy na górskie kozice w Dalmatyńskiej Zagorze i w Biokovie, czy na jelenie rogacze na wyspach Cres i Lośinj. Doskonale też wiedzą. że aby polować na dzikie ptactwo najlepiej jest przyjechać w okolice miast: Durdevac, Ćakovec, Virovitica, Pula, Jastrebarsko, Zelendvor.

Jeśli ktoś jest zainteresowany turystyką zdrowotną, to idąc śladem Rzymian, którzy odkryli większość leczniczych wód termicznych w kontynentalnej części kraju, może wybrać następujące uzdrowiska: Varaźdinske, Krapinske, Stubićke, Tuheljske, Daruvarske, Istarske Toplice lub miejscowość Topusko. Na świeże uzdrawiające powietrze zaprasza turystów Umag, Opatija, Veli Lośinj, Hvar, Makarska, Vela Luka i Crikvenica, które obchodzą 150-lecie turystyki zdrowotnej.

Atrakcje na forum

  • Grzesiek
    Grzesiek

    Spływy rzekami Jedną z najbardziej znanych rzek, na której organizuje się spływy, jest Cetina, uchodząca do morza w Omiśu, na południe od Splitu. Jej koryto przedziera się przez góry, tworząc piękny widokowo kanion. Równie malowniczy jest przełom Krki w okolicach Szybeniku, tyle że objęto go parkiem narodowym, co ogranicza możliwości spływów (można skorzystać z oferty parku). Inne rzeki warte uwagi to m.in. Dobra, Kupa, Zrmanja, Una czy Mreżnica. Wiele informacji o rzekach nadających się do raftingu i kanioningu zawierają strony internetowe www.riverfree.hr Zaawansowani miłośnicy spływów przyjeżdżają do Chorwacji w maju i czerwcu, kiedy w rzekach jest najwięcej wody. Amatorzy pojawiają się głównie w lipcu i sierpniu. W niektórych rzekach poziom wody jest wystarczająco wysoki przez cały rok (np. wspomniana na początku Cetina). Spływy rzekami oferuje wiele biur w Chorwacji - plakaty zapraszające na takie wycieczki wiszą często w biurach informacji turystycznej na wybrzeżu. Przykładowo, biuro Adriaturist w Omiśu organizuje spływy Cetiną. Płynący pontonami otrzymują kaski i kapoki. Trwająca 3,5 godziny wycieczka kosztuje 300-500 kn/os., w zależności od ilości uczestników, polecam.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]