Raj na wyspach

Delektując się schłodzonym białym winem na tarasie jakiejś kawiarni czy na hotelowym balkonie możesz oglądać naraz nawet i kilka wysp, których w granicach Chorwacji jest aż 1185, w tym 66 zamieszkanych... A reszta może być twoja! - kuszą wyspiarską egzotyką chorwackie foldery. Za najbardziej słoneczną uchodzi Hvar, a za najbardziej zieloną - Mljet, gdzie lasy zajmują 72 proc. jej powierzchni. Najdłuższa jest Hvar (68 km), najwyższa - Brać, z najwyższym szczytem w rejonie Adriatyku - Vidovą Górą (779 metrów n.p.m.).

Wyspy w Chorwacji
Wyspy w Chorwacji
Chorwackie wyspy

Tymczasem największa - Krk (połączona długim mostem ze stałym lądem) - ma powierzchnię 409 km kw. Ale stąd warto i tak wybrać się na maleńką, urokliwą wysepkę Kośljun, jedyną zamieszkaną w archipelagu Krk z klasztorem Ojców Franciszkanów i liczącą sto lat szkołą średnią.

O Krk niektórzy mówią, że jest złota, a inni, że zielona. Jedni i drudzy mają rację. Botanicy doliczyli się tutaj prawie 2 tysięcy gatunków roślin, z czego ponad 40 charakterystycznych jest tylko dla tej enklawy. Latem średnia temperatura wody Adriatyku przekracza 22 stopnie, a dno morskie można oglądać patrząc w przeszklony blat stolika na jednym ze stateczków wożących turystów.

Cosmopolitan
 • Komentarze i opinie
 • Janina
  Janina

  Zgadzam się że Chorwacja to istny raj. Od bodajże ośmiu laty na wakacje jeździmy właśnie do Chorwacji i zwiedziliśmy już jej wybrzeże począwszy od Rovinj na północy a skończywszy na Neum na dalekim południu (za Dubrownikiem). I najlepsze jest w tym wszystkim to że teraz spędzając wakacje w Chorwacji na wyspach widzimy te miejsca w których byliśmy w poprzednich latach, ale widzimy je z wysl bądź z promów - czyli od strony morza. Mówię wam widoki zapierają dech w piersiach, np takie miasta jak Rovinj czy Vrsar z charakterystyczną dzwonicą umieszczoną na szczycie miasta robią ogromne wrażenie gdy się je ogląda z dystansu (z wody) a jeśli ma się w pamięci zwiedzanie tych miast w patach poprzednich to już w ogóle jest pięknie tak spoglądać z pokładu promu na jakieś miasto i przypominać sobie momenty jego zwiedzania. Chorwacja i jej tysiące wysp jest idealnym krajem na wakacje, ponieważ nie ma możliwości by się znudziła. Tyle miast i tyle wysp i każda ma w sobie to coś. W zeszłym roku byliśmy na wyspie Hvar i to co zobaczyliśmy właśnie z promu tj moment odpływania ze Splitu, gdy prom mijał inne promy, gdy przepływał między wyspami oraz gdy wpływał do portu na Hvarze to zapamiętaliśmy chyba najbardziej. Z całego serca więc polecam wakacje na wyspach !

  Widok z promu płynącego na Hvar
  Widok z promu płynącego na Hvar
  3 listopada 2014
 • Sebastian
  Sebastian

  Oj zgadza się tu Chorwacja jest niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o ilość wysp. Moim marzeniem jest urlop na Adriatyku na pokładzie jachtu. W sezonie od groma ludzi tak właśnie pływa od wyspy do wyspy, od laguny do laguny. Oj cudownie Chorwacja i jej wyspy, jakie to niesprawiedliwe jest że są kraje tak bogacie obdarowanę przez matkę naturę. Szczerze zazdroszcze Chorwacji takiego wybrzeża i klimatu. Byliśmy na urlopie na wyspie Krk w Basce. Widoki przepiękne, woda turkusowa, normalnie jak w raju!

  25 stycznia 2015
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]