Ślady pierwszych ludzi

Archipelag Brijuni to 14 wysp: Veliki Brijun (7,4 km2), Mali Brijun (1,1 km2) oraz 12 znacznie mniejszych. Na tych największych wyspach archipelagu znaleziono ślady ludzkiej bytności sprzed 5 tys. lat. Najstarsze zachowane budowle wznieśli Rzymianie, którzy pojawili się tu w II w. p.n.e. Na początku I stulecia n.e. na wyspę Veliki Brijun zaczęli przybywać na letni wypoczynek możni mieszkańcy Puli. W średniowieczu na wyspie był klasztor Benedyktynów, a w czasach weneckich powstał mały port, przez który wywożono z wyspy biały marmur, sól i drewno. Mieszkańcy opuścili Veliki Brijun, uciekając przed epidemią malarii, której sprzyjały podmokłe obszary.

Największa wyspa Veli Brijun
Największa wyspa Veli Brijun
Największą wyspą archipelagu Brijuni jest Veli Brijun przy której cumują statki wycieczkowe z portów w Puli, Rovinj i najbliżej położonej Fazany. Na wyspę dostać się

Współczesna historia archipelagu zaczęła się w 1893 r. za sprawą Niemca, Karla Kuppelweisera, który postanowił przekształcić największą z wysp w ekskluzywny letni kurort. Na zakupionych terenach zbudował hotele, drogi, a nawet doprowadził bieżącą wodę. Powstały pola golfowe, tereny do jazdy konnej i gry w tenisa. Wśród ówczesnych gości kurortu był m.in. słynny bakteriolog Robert Koch.

W latach 1949-1980 wyspy były rezydencją Josipa Broza-Tity. Prezydent byłej Jugosławii nie lubił stąd wyjeżdżać, dlatego przyjmował w swojej rezydencji nawet zagraniczne delegacje. Trzy lata po śmierci Tity archipelag Brijuni stał się parkiem narodowym.

Przewodnik pascal
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]