Św. Nikola

Św. Nikola u ujścia rzeki Bojany do morza to najbardziej na południowym wschodzie wysunięta osada Wybrzeża Adriatyckiego. Ulubiony teren amatorów rybołówstwa sportowego i myśliwych na ptactwo wodne (pelikany), które wybrało sobie za lęgowisko podmokłe okolice w pobliżu jezior: Zogajsko Blato oraz Sasko Jezero. Piaszczyste plaże ciągną się stąd aż do miasta Ulcinja nad zat. Milena, dokoła największe w Chorwacji soliny.

Św. Nikola
Św. Nikola
Św. Nikola u ujścia rzeki Bojany do morza to najbardziej na południowym wschodzie wysunięta osada Wybrzeża Adriatyckiego

16 km Ulcinj (7400 rak.), najbardziej na pd. wysunięte miasto wybrzeża adriatyckiego, wśród gajów oliwnych i sadów, położone amfiteatralnie nad piaszczystą zatoką, między wzniesieniem Bijela Gora (289 m) i Pinjes (108 m). Założone wg legendy przez żeglarzy ze starożytnej Kolchidy, zajęte w II w. przez Rzymian, a później przez Bizancjum. W 444 wskutek katastrofalnego trzęsienia ziemi zatopione w morzu (ruiny widać do dziś).

Bizancjum zbudowane w VI w. nowe miasto, rozbudowane przez książąt Zety. 1571 Ulcinj zajmują Turcy. Sułtan Selim II osadza tu piratów algierskich, uczestników przegranej bitwy pod Lepanto. Ulcinj staje się ośrodkiem piractwa. Załogi wziętych do niewoli statków były mordowane lub sprzedawane na słynnym, zwłaszcza w XVII w., targu niewolników. Piraci uprawiali korsarstwo aż do kongresu wiedeńskiego (1815). Potem przeszli na osiadły tryb życia gospodarując na zakupionych z grabieży majątkach.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]