Podróże z i do Rijeki

Rijeka stanowi centrum komunikacyjne północnego wybrzeża Adriatyku, toteż dla większości przyjezdnych stanowi miejsce tranzytowe w drodze na południe. Z Puli przez Rijekę w kierunku Dubrownika jedzie się Magistralą Adriatycką, a do Zagrzebia - częściowo autostradą. Z Rijeki wypływają promy na najdłuższe rejsy w Chorwacji.

Port w centrum miasta
Port w centrum miasta
Większość zabytków Rijeki znajduje się w centrum, blisko dworca autobusowego i nabrzeża, przy którym cumują promy. Z centrum można również szybko dojść na wzgórze Trsat

Rijeka ma również połączenie kolejowe z północno-wschodnią częścią kraju, m.in. z Karlovacem, Zagrzebiem, Varażdinem. Jadąc na południe, można dotrzeć aż do Splitu, a korzystając z przejeżdżających pod masywem Ućka autobusów kolejowych - m.in. do Puli. Budynek dworca kolejowego znajduje się bezpośrednio w centrum miasta.

Stara część Rijeki, zarazem centrum miasta, zajmuje tereny przy porcie i graniczy z rzeką Rjećina. Wzdłuż nabrzeża prowadzi ruchliwa ul. Riva. Niemal równoległe do niej przebiega przeznaczone tylko dla pieszych Korzo - reprezentacyjna promenada miasta.

W śród turystów bardzo popularne jest podróżowanie promami, te odpływają z nabrzeża przy ul. Riva. Samochodem wjeżdża się na prom od strony ul. Riva Boduli, prostopadłej do Riva. Bilety zakupić można bezpośrednio w porcie lub wcześniej w biurze Jadrolinii. Prom Rijeka-Dubrownik zabiera również samochody, zawija po drodze do miast takich jak Korćula, Stari Grad położony na wyspie Hvar, Split i Zadar. Niektóre promy płyną z Dubrownika dalej, do Bari. Rejs Rijeka-Dubrownik trwa 19-23 godz. Dodatkowo dwa promy płyną tą samą trasą tylko na Korćulę. Zwiedzając Chorwację warto pokusić się o rejs promem, gdyż jest to świetna okazja by zobaczyć przepiękne panoramy miast - zwłaszcza nocą. Najtańszy bilet Jadrolinii z Rijeki do Dubrownika (na pokładzie) to koszt około 45 €/ os. i 120 €/samochód osobowy do 1,8 m długości, z Rijeki do Zadaru lub Splitu ok 30 €/os. i 80 €/samochód, a z Rijeki na Korćulę 40 €/os. i 90 €/samo-chód. Poza sezonem ceny są niższe.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]