Malownicze miasteczko Opatija

W 2004 r. Opatija i okoliczne miejscowości - Ićići, łka, Lovran, Medve-ja i Mosćenićka Draga - obchodziły 160-tą rocznicę przyjazdu pierwszych turystów. Tworzą one teraz jeden, prawie nieprzerwany pas turystycznych osiedli. Miasteczko ciągnie się wzdłuż wybrzeża. Główna ulica nosi imię Marśala Ti-ta. Jest przy niej większość hoteli, restauracji, biur turystycznych. Przez Opatiję przejeżdża większość autobusów z Puli i wschodniego wybrzeża Istrii, m.in. do Rijeki, Zadaru, Szybeniku i Splitu, Dubrownika, Zagrzebia i Krk.

Zwiedzając centrum miasta, warto przespacerować się obok ładnych, otoczonych ogrodami willi i pensjonatów z przełomu XIX i XX w. W parku przy morzu, między hotelami Kvarner i Millenium stoi XVI-wieczny kościół św. Jakuba (crkva sv, Jakoba). Niedaleko hotelu Kvarner można zobaczyć najstarszą w Opatiji willę Angiolina. W parku rośnie też wiele egzotycznych okazów, np. olbrzymie magnolie, kamelie japońskie czy cedry. W pobliżu hotelu Imperial znajduje się fontanna Słońca i Księżyca z 1889 r., zaprojektowana przez Hansa Rathautskyego.

Promenada Lungomare
Promenada Lungomare
Wzdłuż brzegu Opatiji zbudowano promenadę spacerową im. Cesarza Franciszka Józefa (Lungomare).

Promenada Lungomare Wzdłuż brzegu zbudowano promenadę spacerową im. Cesarza Franciszka Józefa (Lungomare). Jej pierwszy odcinek, od Slatiny do zatoki Volosko oddano do użytku w 1889 r. Promenada ma 12 km długości i łączy północne przedmieścia Opatiji z Lovranem. W każdej z mijanych miejscowości można z niej zejść na główną szosę i wrócić autobusem do punktu startu albo też zrobić postój w jednej z maleńkich zatoczek kąpielowych. W wielu miejscach Lungomare zbudowano na półkach skalnych nad samą wodą. Dobre oświetlenie sprzyja wieczornym spacerom.

  • Komentarze i opinie
  • Joana
    Joana

    Piękne miejsce, dla turystów i nie tylko. Miasteczko jest bardzo romantyczne - polecam zwłaszcza młodym i zakochanym parom!

    29 stycznia 2014
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]