Kastav

Na północny zachód od Rijeki leży w pobliżu Matuli niewielka miejscowość Kastav, 378 m n.p.m. Miasteczko o bardzo bogatej historii z wieloma przepięknymi budowlami i zabytkami architektury oferuje niezwykłe atrakcje turystyczne – od imprez muzycznych i scenicznych w atmosferze antycznej, po zwiedzania muzeów i zabytków skończywszy na rekreacji w dziewiczej niczym nie naruszonej przyrodzie.

Kastav
Kastav
Niewielkie miasteczko aczkolwiek z bardzo ciekawą historią, wprawdzie miasto nie leży bezpośrednio nad Adriatykiem, to jednak wielu turystów przybywa tu odkrywać tajniki i atrakcje Kastav.

Tutaj odbywają się tradycyjne imprezy światowej sławy - Kastavskie Lato Kulturalne, Festiwal Gitarowy, święto młodego wina Bela Nedelja, degustacja Belicy, tutejszego wina. W Kastavie oferowane są noclegi, jest wiele restauracji i knajpek z bogatą ofertą dań i win, panuje tu przyjemna atmosfera, która przyczyni się do tego, że Twój pobyt tutaj będzie niezapomniany.

Kastav otoczony jest murem z wąskimi, wijącymi się uliczkami, z głównym palcem, zachowało wdzięk i charakter średniowieczny. Na głównym placu Lokvine, znajduje się interesująca studnia z kamienną tablicą. Wspomina ona rok 1666. Wówczas to mieszkańcy miasta wtrącili kapitana Franco Morelli do studni, ponieważ ściągał zbyt wysokie podatki i nadużywał władzy.

Czy to wydarzenie miało wpływ na jakość wody? W każdym razie mieszkańcy Kastavy wyspecjalizowali się w produkcji wina i co roku w pierwszą niedzielę października obchodzą Bijela nedelja święto wina, znane nad całą zatoką. W czasie święta podawane jest młode wino pochodzące z okolicznych winnic.

W 1866 r. powstała w Kastavie pierwsza chorwacka czytelnia, w której nauczał znany chorwacki poeta Vladimir Nazor. W ten sposób mieszkańcy Kastavy stawiali opór polityce romanizacji prowadzonej przez Habsburgów. Z Kastavy roztacza się ładny widok na okolicę.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]