Grožnjan

Na zachód od Oprtalj, na wysokości 288 m, na stromym wzgórzu znajduje się miejscowość Groźnjan. Po raz pierwszy wspomniana została w 1103 roku. Przez długi okres Groźnjan był w posiadaniu patriarchy Akwilei.

Grožnjan
Grožnjan
Niewielka miejscowość usytuowana w środkowej części półwyspu Istria, zamieszkana przez około 200 mieszkańców. Grožnjan choć niewielki oferuje przepiękne zabytkowe uliczki i kamienice.

Pod panowaniem Wenecji miasto stało się centrum administracyjnym zachodniej Istrii, naprawiono więc i rozbudowano mury obronne i baszty (zachowały się tylko fragmenty). Z tego okresu pozostała brama miejska. Przechodząc przez nią dochodzi się do renesansowej loggii stojącej opodal, po prawej stronie. Parter loggii służył jako Fontik (magazyn zbożowy). W centrum stoi kościół parafialny Sv. Vid i Modesti (św. Vitusa i Modesta) z XVIII wieku. We wnętrzu kościoła znajdują się renesansowe stalle z elementami sztuki ludowej.

Nie są to wszystkie pomniki historyczne, którymi Groźnjan przyciąga turystów. Tym, czym szczyci się miasteczko najbardziej, jest szczególny nastrój, jaki stwarza młode życie w starych murach. W lecie bowiem odbywają się tu Jeunesse Musicale wraz z kursami dla młodych muzyków oraz koncerty artystyczne. Na ulicach grana jest przeróżna muzyka. Miasteczko upodobali sobie malarze i rzeźbiarze. Wielu z nich zamieszkało w Groźnjan. To oni właśnie odbudowali podupadłe domy, urządzili pracownie i galerie.

W pogodne dni od wschodu roztacza się wspaniały widok aż do Ućka, a od północy aż do Alp Julijskich. Patrząc w kierunku zachodnim można dostrzec wybrzeże i podziwiać wspaniały zachód słońca. W mieście czekają na turystów małe restauracje i gospody, często oryginalnie urządzone, w których wino istryjskie szczególnie smakuje. Z Groźnjan można spacerować polnymi drogami po okolicy. Istnieją także, wyznaczone przez Urząd Turystyki, szlaki oznaczone czerwonymi trójkątami. Po drugiej stronie rzeki Mirny na pagórku zbudowana została obronna i typowa dla Istrii wieś Yiżinada.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]