Co warto zobaczyć w Rijece

Na pierwszy rzut oka Rijeka jako duże miasto przemysłowe nie zachęca do zwiedzania. Fasady monumentalnych budowli i pałaców z przełomu wieków są poczerniałe od spalin. Tynki odpadają. Dla wielu gości Rijeka jest tylko węzłem komunikacyjnym i najbardziej na północ wysuniętym dworcem wybrzeża adriatyckiego i tras morskich. Przy bliższym zapoznaniu się z miastem łatwo zauważyć, że Rijeka i jej okolice posiadają wiele pomników z przeszłości godnych obejrzenia.

Reprezentacyjny deptak spacerowy Rijeki to przeznaczone tylko dla pieszych Korzo, przy którym otwarto najdroższe sklepy. Zaczyna się przy Jadranskim trgu. Deptak przecina gwarny Trg Republike Hrvatske. W pobliżu jest Trg Rijećke rezolucije, przy którym stoi XIX-wieczny ratusz i XIV-wieczny kościół św. Hieronima. Przed ratuszem wznosi się XVI-wieczna kolumna z płaskorzeźbą opiekuna miasta, św. Wita, trzymającego w ręku model Rijeki.

Korzo
Korzo
Reprezentacyjny deptak spacerowy Rijeki to przeznaczone tylko dla pieszych Korzo, przy którym otwarto najdroższe sklepy.

Korzo wytyczono w miejscu, w którym były mury miejskie, zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1750 r. Ciągnęły się one także wzdłuż ulic F. Supila, A. Starćevića i Zrtava faśizma. Jedyną pamiątką po fortyfikacjach jest brama miejska z zegarem przy skrzyżowaniu Korzo z ul. I. Henckea. Podczas odbudowy miasta nadano jej wygląd barokowej wieży z kopułą i portalem ozdobionym rzeźbami austriackich władców, Karola VI i Leopolda I, wykonanymi przez Antonia Michelazziego. Za bramą jest Koblerov trg, a przy nim, między budynkami - Stara Brama - najstarszy zabytek Rijeki, pozostałość po rzymskich fortyfikacjach.

Niedaleko kanału, przy ul. Użarskiej stoi XIII-wieczny kościół Wniebowzięcia Błogosławionej Maryi Dziewicy, przebudowany w stylu barokowym, a przy świątyni - rijec-ka krzywa wieża. Zbudowana w 1377 r. dzwonnica jest odchylona od pionu o ok. 40 cm. Miejsce w pobliżu placu Grivica zajmuje ośmioboczna barokowa świątynia św. Wita. W ołtarzu głównym widnieje otaczany czcią XIII-wieczny krucyfiks. W boku ukrzyżowanego Chrystusa tkwi kamień. Podobno w 1296 r. pechowy karciarz Petar Lonćarić rozwścieczony przegraną rzucił kamieniem, który wpadł do kościoła i trafił w krucyfiks. Krzyż zaczął wówczas krwawić, a bluźniercę pochłonęła ziemia.

Trzy spośród pięciu muzeów Rijeki są usytuowane bardzo blisko siebie, przy ul. Muzejski trg i obok. Szybko można do nich dojść z Trgu Republike Hrvatske. W Muzeum Żeglarstwa i Historii Chorwackiego Wybrzeża zgromadzono zbiory archeologiczne, historyczne i poświęcone dziejom żeglarstwa. Muzeum Miejskie mieszczące się w dawnym budynku Muzeum Rewolucji, organizuje wystawy czasowe prezentujące historię Rijeki i okolicy. W Muzeum Przyrodniczym można się zapoznać z geologią, fauną i florą regionu.

Na wznoszącym się nad Rijeką wzgórzu Trsat stoi zamek Frankopanów oraz klasztor i kościół Franciszkanów z cudownym obrazem Matki Bożej. Tonące w zieleni wzniesienie jest popularnym miejscem wypoczynku i dobrym punktem widokowym.

 • Komentarze i opinie
 • Tomek
  Tomek

  Idąc z zachodu od strony Opatiji do centrum, zgodnie z oznaczeniami, mija się dworzec i dochodzi się do rynku Zabica, od którego nadbrzeżna droga, Riva, prowadzi dalej na południowy wschód. Jest to centrum miasta. Kierowcy powinni poszukać miejsca do parkowania (być może najlepiej w pobliżu rynku, po prawej stronie od Riva, przy Riva Boduli). Rynek Trżnica z licznymi, zadaszonymi pawilonami zbudowany został w 1881 roku. Konstrukcja z metalu i szkła uchodziła w tym czasie za bardzo awangardowe rozwiązanie architektoniczne. Wokół placu usadowiło się wiele niedrogich restauracji i kawiarni.

  4 kwietnia 2016
 • Anka
  Anka

  Przy Martwym Kanale (Mrtvi kanał), który niegdyś był ujściem rzeki Rjecina, dziś kotwiczą małe łodzie. Znajduje się tu Teatr Narodowy Ivana Zajca. Plany budynku opracowali architekci wiedeńscy Fellner i Helmer. W 1885 r. rozbłysło w teatrze światło elektryczne, pierwsze w mieście. W 1981 r. budynek został odnowiony i odbywają się w nim przedstawienia teatralne, baletowe i koncerty. Fasada utrzymana jest w stylu neorenesansowym. Na szczycie znajdują się alegoryczne figury przedstawiające dramat i muzykę - dzieło Augusta Benvenuli. Wnętrze teatru z potrójnymi loggiami i balkonem nawiązuje do architektury baroku. Sklepienie ozdobione jest malowidłami alegorycznymi wykonanymi przez Matscha i braci Gustawa i Ernesta Klimt. W 1945 r. na tej scenie po raz pierwszy zabrzmiał język chorwacki. Wkrótce potem Fiume mieniła nazwę na Rijeka. W 1953 r, teatrowi nadano imię Ivana Zajca, zwanego chorwackim Verdim.

  4 kwietnia 2016
 • Kamila
  Kamila

  Naprzeciwko teatru stoi Pałac Modelo projektowany także przez Fellnera i Helmera. W przeszłości mieściła się tu kasa oszczędności. Idąc ulicą Ivana Zajca dochodzi się do małego neobarokowego kościoła Sv. Nikola (św. Mikołaja), ufundowanego w 1790 r. przez prawosławną serbską kolonię kupców. Wewnątrz znajdują się cenne ikony pochodzące z Voj vodiny.

  4 kwietnia 2016
 • Tomek
  Tomek

  Na północ od kościoła wznosi się jeden z symboli miasta Gradski toranj (wieża zegarowa stojąca niegdyś nad morzem i pełniąca rolę bramy miejskiej) z XVIII wieku. Dawna wieża jako część murów miejskich uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1750 roku. Nowa wieża otrzymała w XIX w. mechanizm zegarowy, który działał w czasie trwania wystawy światowej w Wiedniu. Przy bramie miejskiej bierze początek deptak Korzo. Warto poświęcić trochę czasu, aby odwiedzić sklep jubilerski i pytać o Morcici lub Moretti. Są to oryginalne kolczyki z głową Murzynka, znane tylko w Rijece. Ma on na sobie turban z emalii i złote plamki w miejscu oczu ust i uszu. Biżuterię tę noszą kobiety w całym regionie. Ale dlaczego głowa Murzyna? Według legendy w XVII w.Turcy rozbili obóz na polu Grobnik, powyżej miasta i rozpoczęli regularne oblężenie. Znany hrabia Zrinski wystrzelił strzałę z łuku, która ugodziła tureckiego paszę w skroń, zabijając go na miejscu. Pozbawieni przywództwa Turcy rozproszyli się, a podczas ucieczki zostali przysypani gradem kamieni z nieba. Pozostały po nich tylko turbany.

  4 kwietnia 2016
 • Kaśka
  Kaśka

  Idąc wzdłuż Korzo aż do palcu Republiki (Trg Republike) i skręcając potem na prawo dochodzi się do kościoła Sv Jeronimo (św. Hieronima), klasztoru Augustianów i Munizipium. Kościół zbudowali hrabiowie z Duino w 1315 r., a klasztor powstał w 1408 roku. Trzęsienia ziemi w 1750 i 1763 r. zniszczyły cały kompleks zabudowań. W XVIII w. powstał zespół barokowy z ocalałymi elementami poprzednich budowli. Z pewnością warto wstąpić do kościoła, w którym znajduje się kaplica Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny ze względu na gotyckie sklepienie i freski. Klasztor był swego czasu ośrodkiem życia umysłowego i kulturalnego regionu.

  4 kwietnia 2016
 • Ania
  Ania

  Idąc od klasztoru w kierunku wschodnim dochodzi się do rynku Grivica, przy którym znajduje się kościół Sveti Vid, z monumentalnym portalem i kopułą, a tuż obok Pałac Sprawiedliwości. Kościół ten to ośmioboczna budowla w stylu barokowym. Już w IX w. stał tutaj pierwszy kościół poświęcony patronowi miasta. Koścół uległ częściowemu zniszczeniu i taki przekazano przybyłym w 1627 r. jezuitom. Obecna świątynia powstała z fundacji bogatej hrabiny Urszuli Tannhausen i architektonicznie nawiązuje do Santa Maria delia Salute w Wenecji. Nie została ona jednak ukończona na skutek wielu wojen.

  4 kwietnia 2016
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]