Co kraj to obyczaj, czyli zagraniczny savoir-vivre

Jak przystało na mieszkańców południa, Chorwaci są bardzo towarzyscy, lubią się bawić i na wszystko reagują bardzo emocjonalnie. Są też bardzo gościnni i lubią turystów, ale...

Dobre obyczaje
Dobre obyczaje
Co kraj to obyczaj, czyli zagraniczny savoir-vivre

Chorwaci są bardzo gościnni. Szczególnie poza centrami turystycznymi gdzie do obecności turystów lokalna społeczność się jak by przyzwyczaiła. Do bogatych, spędzających wakacje w przepychu odnoszą się z pewną rezerwą, lecz dbają o nich. Polacy postrzegani są raczej pozytywnie. Prywatnie wynajmowane mieszkania za nieduże pieniądze to często sposób na zawiązanie świetnej znajomości. Chorwaci nie darzą sympatią muzułmanów, najbardziej widoczne jest to w Mostarze, gdzie mieszkają dwa wrogie narody.

Uwaga! Nie lubią trzech rzeczy: bardzo głośnych rozmów (i nocnych krzyków np. na campingu), dyskusji o polityce i śmiecenia na plaży. Chorwaci potrafią świętować i bawić się. Spędzają dużo czasu ze znajomymi i rodziną – najczęściej w kawiarniach i restauracjach. Są otwarci, spontaniczni i chętnie nawiązują znajomości. Dla turystów zazwyczaj są bardzo pomocni.

W Chorwacji łatwo nawiązuje się znajomości, to bardzo otwarty i wesoły naród. Nie należy jednak wszczynać rozmów o wojnie z Serbami i odwiecznym antagonizmie pomiędzy drużynami Dinama Zagrzeb i Hajduka Split. Tematy historyczne też nie są najlepszym sposobem na rozpoczęcie znajomości.

Przydatne języki. Poza chorwackim i serbskim - włoski, angielski i niemiecki.

Chorwaci są narodem nie tylko chętnie kultywującym święta kalendarza kościelnego, ale nie stronią także od wszelkiego rodzaju zabaw. Widać do szczególnie po licznie odbywających się festiwalach podczas karnawału.
Jedną z ciekawszych tradycji karnawałowych jest parada dzwonników, którzy ubrani w marynarskie stroje, noszą na plecach baranią skórę i przypięte do pasów dzwony. Niektórzy dzwonnicy posiadają też specjalną drewnianą maskę. Dzwonnicy idą w korowodzie i w zależności od wsi, z której przybywają, kroczą specjalnym krokiem który sprawia, ze dzwony każdej grupy dzwonią inaczej.

Chorwaci kochają sport. Mimo tego, iż nie jest to bardzo liczny naród, to wielu Chorwatów zasłynęło w różnych dyscyplinach sportowych. Najsłynniejsi to : tenisista Goran Ivanisevic, koszykarz Toni Kukoc oraz piłkarze Davor Suker i Zvonimir Boban.

dziennik.pl
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]