Atrakcje w regionie Istrii

Na zawsze uwiecznił ją w Boskiej Komedii Dante Alighieri. Jeszcze jako Polai pojawiła się w poematach starożytnych Greków o tajemniczych Argonautach - 50 bohaterskich Grekach, którzy na statku Argo dotarli w poszukiwaniu złotego runa do Istrii.
To Pula - serce półwyspu Istria, ogniskujące wszystkie zawiłości historii tego zakątka Adriatyku. Nawarstwiały się tutaj kolejno wpływy plemion iliryjskich, Rzymu, Bizancjum, Słowian, Longobardów, Franków, Wenecjan, Austriaków.

Atrakcje na Istrii
Atrakcje na Istrii
Amfiteatr w Puli, atrakcje na Istrii

Mityczni greccy Argonauci zaczęli pojawiać się w dziełach artystów różnych epok. Czar i historia miasta musiały inspirować mieszkającego tutaj w latach 1904-1905 Jamesa Joyce'a. A także Julesa Verne'a w czasie pracy nad powieścią Mathias Sandorf. To tutaj, w położonej w południowej części półwyspu Istria Puli, jest lepiej niż w Rzymie zachowane koloseum, szósty co do wielkości amfiteatr świata, z areną zbudowaną w I wieku przez cesarza Wespazjana. Krwawe widowiska z udziałem lwów i gladiatorów mogło obserwować ponad 23 tysiące widzów. Teraz latem odbywają się w nim filmowe festiwale.

W mieście jest też dobrze zachowana XV wieczna katedra (w miejscu budowli z VI wieku), renesansowy ratusz, XVI wieczny kościół Ojców Franciszkanów, XVII wieczny zamek. Z liczącą 2 tysiące lat bramą Herkulesa kontrastuje przepełniony atmosferą z czasów Franciszka Józefa cmentarz i stacja kolejowa.

Atmosfera i legendy Puli wspaniale współbrzmią z plenerami całego Półwyspu Istria, z tak malowniczymi i pełnymi zabytków miastami jak Rovinj, Poreć czy Rijeka. Warto odwiedzając Chorwację zatrzymać się trochę na Istrii - najwcześniej i najlepiej zagospodarowanym turystycznie regionie Chorwacji (90 procent zagranicznych turystów odwiedzających Chorwację wybiera na wypoczynek Istrię). I patrząc na mrugające światła morskich latarni, zadumać się nad niezwykle burzliwymi i barwnymi dziejami tej ziemi. A może i poszukać śladów mitycznych greckich Argonautów.

Cosmopolitan
 • Komentarze i opinie
 • Radosław
  Radosław

  Na Istri najbardziej podoba mi się to że jest największa ilość dobrych dużych campingów, a że wakacje w Chorwacji zawsze spędzamy na campingach to w tym regionie najprościej jest zaplanować zakwaterowanie i zwiedzanie. Miasteczka takie jak Rovinj, Porec i Pula są naprawdę bardzo atrakcyjne. Wcale nie trzeba jechać daleko na południe by spędzić super wakacje. na Istrię w Chorwacji można dojechać z najdalszego miasta w Polsce w 15 godzin a więc całkiem niedaleko można spędzić naprawdę super urlop lub wakacje. Na Istrię przyjeżdża chyba najwięcej turystów z całej europy i nie tylko, a więc trochę się ta moja opinia potwierdza! Negatywnym trochę symptomem tego jest że trochę przez to jest drożej porównując ceny np zakwaterowania w apartamentach czy campingach na Istri a w dalekiej południowej Dalmacji to fakt że na Istri jest drożej. Ale tańszy jest dojazd bo nie trzeba daleko jechać. Pogoda na Istri jest super, dodatkowo blisko jest do Włoch i można przy okazji wakacji w Chorwacji wyskoczyć sobie promem lub własnym samochodem na zwiedzenia Wenecji. Jak ktoś lubi dyskoteki i życie nocne do miasteczka takie jak Porec będą idealne. Jeśli ktoś woli bardziej spokojne i kameralne to polecam Vrsar. Dla każdego coś miłego. Na Istri znajduje się tez najwięcej campingów naturystycznych jeśli ktoś preferuje takie spędzenie urlopu to Istria będzie idealna. Idąc dalej jest tu również najwięcej plaż FKK, bo chyba za sprawą Itali region ten cieszy się sporymi tradycjami w tym temacie. Na Istri ogólnie baza hotelowo-campingowa jest najlepiej rozwinięta i jest w stanie przyjąć największą liczbę turystów. Miasta się nie korkują mimo szczytu sezonu. region jest idealnie przygotowany do turystyki. Polecam!

  Region Istria w Chorwacji
  Region Istria w Chorwacji
  14 stycznia 2015
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]