Rekordowa fala upałów nad Adriatykiem

Chorwacja zmaga się z licznymi pożarami które są skutkiem wyjątkowo wysokich temperatur jakie utrzymują się nad wybrzeżem Adriatyku. Słońce rozgrzewa powietrze do rekordowych wartości sięgających blisko 40 stopnii Celsjusza.

Wiele popularnych miejscowości turystycznych narażonych jest na groźne pożary. Specjalne zastępy straży pożarnej wspomagane przez wojsko od kilku dni walczą z pożarem który strawił już blisko 50 ha lasów w okolicy Trogir w środkowej części Dalmacji.

Rekordowa fala upałów w Chorwacji
Rekordowa fala upałów w Chorwacji
Rok 2015 okazał się wyjątkowo ciepły a wręcz można by powiedzieć że upalny. Temperatura nad Adriatykiem w lipcu osiągała rekordowe poziomy 42,5 st w cieniu.

Tegoroczna fala upałów jest wyjątkowo dotkliwa zarówno dla turystów jak i mieszkańców Chorwacji. Choć tutejsi wydają się przyzwyczajeni do gorącego lipca i sierpnia, to jednak temperatura zbliżająca się lub przekraczająca wartości rekordowe jak 42,8 st. Celsjusza w miejscowości Ploce robią wrażenie. Podobne wartości temperatury dla miesiąca lipca odnotowano w takich miejscowościach jak Dubrownik 38,4 st. C, Hvar 37,7 st. C, Knin 41,4 st. C czy Zadar 35,8 st. C.

Sytuacja choć trudna, nie wymaga w chwili obecnej ewakuacji turystów. Nie brakuje również słodkiej wody i nie jest ona również reglamentowana - co zdarzało się już w latach poprzednich. Zabronione wtedy było podlewanie trawników, ogrodów czy opłukiwanie wodą jachtów czy samochodów. W chwili obecnej nie odnotowano również przerw w dostawach prądu, choć upały znacząco przyczyniają się do jego zwiększonego zużycia przez klimatyzatory i klimatyzację.

Obcna sytuacja pogodowa w Chorwacji jest przeciwieństwem zeszłorocznego lata (2014) które okazało się wyjątkowo deszczowe i chłodne. Obecnie są rejony gdzie nie odnotowano opadów od conajmniej 3 tygodnii.

Choć temperatury momentami stają się dokuczliwe, turyści wydają się być zadowoleni ze spędzanych tu wakacji. Woda w Adriatyku nagrzała się do 24-28 st. C a ciepłe noce (24-26 st.C) cieszą miłośników spędzania urlopu pod namiotem.

 • Komentarze i opinie
 • Małgorzata
  Małgorzata

  Spędzamy właśnie urlop w Chorwacji nad Adriatykiem, to co doznaliśmy w Dubrovniku przeszło nasze oczekiwania odnośnie temperatury. Mieliśmy wykupione wycieczki śladami scenariusza popularnego serialu Gra o Tron, ale upał okazał się na tyle przerażający że nie pozwolił nam dokończyć wycieczki. Jakiekolwiek zwiedzanie w takich warunkach jest całkowicie niemożliwe, a szkoda bo Dubrovnik to przepiękne miejsce warte pozwiedzania. Teraz już tylko plażujemy i to w godzinach późno popołudniowych, tak jak teraz wyszliśmy się poopalać dopiero po 17:00 wcześniejsze słońce jest niebezpieczne. Nasza klimatyzacja tego nie wytrzymuje a co dopiero my. Słyszałam że Chorwacja jest upalna i gorąca ale nie spodziewałam się że to kraj tropikalny, bo temperatury prekraczające 40st.C to już lekka przesada. Mimo wszystko polecam gorącą Chorwacje i pozdrawiam... czas wracać do doku, koniec lipca to koniec urlopu i jak się słyszy też w prognozach pogodowych koniec fali upałów w Chorwacji :)

  Popołudniowe słońce wciąż palące
  Popołudniowe słońce wciąż palące
  24 lipca 2015
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]