Mobilny internet w Chorwacji

Często spędzając wakacje w Chorwacji potrzebujemy choć na chwilę połączyć się z siecią internet. Choć z roku na rok zwiększa się ilość Hot Spot'ów - czyli miejsc darmowego bezprzewodowego dostępu do internetu (w technologii Wi-Fi), to jednak zdarzyć się może że w naszej okolicy miejsce takowe nie występuje.

Do tych turystów z ofertą wychodzi chorwacka sieć telekomunikacyjna Tele2. Oferuje ona dostęp do sieci internet za pomocą swoich nadajników telefonii mobilnej. Wystarczy zakupić specjalny starter "Cheapest Calls Home - Tourist Pack for Croatia Visitors" i znajdującą się w nim kartę SIM włożyć do swojego smartfona (laptopa wyposażonego w modem, lub modem USB). Po podaniu kodu PIN urządzenie loguje się do sieci Tele2 w której to możemy swobodnie korzystać z transmisji danych.

Mobilny internet
Mobilny internet
Mobilny internet w Chorwacji

Starter działa na zasadzie "prepaid" - czyli przed płaconej. Kosztuje 50 KN, jest też "doładowany" na takową kwotę, dodatkowo operator daje 100 MB transmisji danych, właśnie na połączenia np z internetem.

Wartość znajdującą się na karcie można wykorzystać na połączenia telefoniczne - również międzynarodowe (na telefony stacjonarne 0.01 EUR/min; na telefony komórkowe 0.41 EUR/min) na SMS 0,05 EUR lub dodatkowo na transmisje danych liczoną wg cennika 0.027 EUR/100 kB.

Podsumowując, za 50 KN otrzymujemy mobilny dostęp do internetu na terenie Chorwacji (zasięg sieci Tele2) wynoszący 100 MB (aktywuje się automatycznie po wykonaniu pierwszego połączenia telefonicznego daną kartą SIM), oraz 50 KN do wykorzystania na rozmowy, SMSy lub dodatkowe 25 MB transmisji danych (liczonych wg 0,20 kn za każde 100 kB)

W każdym momencie można sprawdzić stan dostępnych pakietów kodem: *150#

O czym należy pamiętać.
1) Wyżej wymienione 125 MB transmisji danych to "dużo" jeśli chcemy porozmawiać przez internetowy komunikator (np.Gadu-Gadu), lecz na video rozmowę (np.Skype) gdzie przesyłana jest duża ilość danych może okazać się mało.
Wysłanie e-maila, zrobienie kilka wpisów na portalach społecznościowych czy poserfowaniu w sieci po stronach internetowych.... czyli przy racjonalnym wykorzystywaniu pakietu starczy nam na około 5-10 dni pobytu.
Transfer danych liczony jest łącznie dla dwóch kierunków, zarówno dla danych wysyłanych; jak i dla pobieranych. (tzn limit dotyczy wysyłania i/lub ściągania łącznie).

2) Jeśli chcemy wysłać większą ilość zdjęć (zwłaszcza z aparatu cyfrowego, gdzie każde ma 3-5 MB) lub porozmawiać z kimś za pomocą video komunikatora.... pakiet ten okaże się niewystarczający. Warto wtedy poszukać strefy z darmowym dostępem do internetu (Wi-Fi Zone).

3) Niektóre urządzenia (iPhone; laptopy) aktualizują swoje oprogramowanie przez internet - np. aktualizacja programów antywirusowych, należy mieć to na uwadze by nieświadomie nie stracić pakietu.

4) Starter działa na zasadzie przed płaconej, a więc nie ma możliwości zrobienia "debetu". Jeśli wykorzystamy środki zgromadzone na karcie (oraz gratisowe 100MB) karta automatycznie zablokuje się na połączenia wychodzące.
Można ją zasilić (kartami zdrapkami), lecz zdecydowanie korzystniej jest kupić nowy starter.

5) Promocja trwa od 16 kwietnia do 31 października 2012. Karta traci ważność po 30 dniach od aktywacji (nawiązaniu pierwszego połączenia).

www.tele2.hr/welcome-to-croatia/ 1 czerwca 2012
 • Komentarze i opinie
 • Monika
  Monika

  Dawniej ciężko było znaleźć otwarte Wi-Fi, bo albo ludzie zabezpieczali hasłami, albo spoty były tak oblegane że nie można było się połączyć. Obecnie nie ma najmniejszego problemu by na stacji benzynowej, czy restauracji można było połączyć się z internetem. kiedyś chodziliśmy w okolicę lepszych hoteli które zazwyczaj miały WiFi i udostępniały w recepcji. Wystarczyło siąść w okolicy hotelu i można było złapać zasięg, obecnie nie trzeba już tak czatować na krawężniku. Można siąść wygodnie przy stoliku w restauracji, zamówić kawę i skorzystać z dostępu do internetu.

  18 listopada 2013
 • Ania
  Ania

  Być w Chorwacji i siedzieć na necie to jakieś chyba objawy zawansowanej choroby ;-))

  8 grudnia 2013
 • Zigi
  Zigi

  Byc w Chorwacji i lezec plackiem na plazy albo warowac w chodnikowym barze to zboczenie.

  18 czerwca 2014
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]