Opłaty za przejazd autostradami w Słowenii

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że od 1 lipca 2008 roku władze Republiki Słowenii wprowadzają obowiązek posiadania winiety dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony (m. in. motocykle i samochody osobowe) na przejazd autostradami i drogami ekspresowymi.

Samochody ciężarowe, autobusy i inne pojazdy o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony do momentu wprowadzenia elektronicznego systemu poboru opłat korzystają z klasycznego sposobu płacenia za przejazd (gotówką, kartami płatniczymi, kredytowymi, oraz kartą DARS Transporter) na krańcowych pasach ruchu punktów poboru opłat drogowych.

Autostrady w Słowenii
Autostrady w Słowenii
Autostrady w Słowenii

Koszt winiety to: 55 euro (ważna od 1 grudnia poprzedniego roku do 31 stycznia roku następnego, przez 14 miesięcy); 35 euro (ważna przez sześć kolejnych miesięcy od daty zakupu; w 2008 roku będzie dostępna tylko ta winieta); 27,5 euro dla pojazdów jednośladowych (ważna przez rok).

Planowana jest sprzedaż winiet na stacjach benzynowych na terenie Słowenii oraz regionach przygranicznych, urzędach pocztowych, niektórych kioskach oraz w punktach poborów opłat (ze względu na fakt, iż sieć sprzedaży jest na razie w fazie projektowania, sugerujemy upewnienie się bezpośrednio przed wyjazdem, gdzie winiety są dostępne). Kara za brak winiety wynosi od 300 do 800 euro. Więcej informacji można znaleźć na stronach www.dars.si oraz www.cestina.si.

Piotr Paszkowski - Rzecznik Prasowy MSZ 17 czerwca 2008
  • Komentarze i opinie
  • Tomek
    Tomek

    Odkąd wprowadzili opłaty za przejazd autostradami przez Słowenię w takiej wysokości robię wszystko by ominąć Słowenię unikając opłat - jednak w tym roku postanowiłem zapłacić te 15 euro i przejechać wygodnie przez Słowenię i powiem wam że jednak opłacało się. Jadąc przez Słowenię nie trafia się na korki, przejazd przebiega szybko i bezboleśnie. Do Chorwacji nie wjeżdża się zmęczonym jak np jadąc przez Włoski Triest. Tylko nie próbujcie jechać bez opłaconej winiety. W żadnym kraju nie spotkałem się z kontrolą opłaty za przejazd, a w Słoweni sprawdzają w 9 na 10 przypadków, więc prawdopodobieństwo że będzie kontrola jest bardzo wysokie.

    19 listopada 2013
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]