Biskupi bronią skazanych generałów

Skazanie przez haski trybunał ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii dwóch chorwackich generałów za rolę w wojnie w latach 1991-1995 jest poważną zniewagą dla narodu chorwackiego - oświadczył w środę chorwacki Kościół katolicki.

Określenie wspólne przestępcze przedsięwzięcie jest bezpodstawne i stanowi poważną zniewagę dla narodu chorwackiego i dla całego wymiaru sprawiedliwości - napisała w komunikacie Konferencja Episkopatu Chorwacji, nawiązując do określenia użytego przez sędziego podczas ogłaszania wyroku w Hadze.

Ludzie bronią Ante Gotovine
Ludzie bronią Ante Gotovine
Biskupi bronią skazanych generałów

Chorwaccy biskupi wyrazili "solidarność" ze skazanymi generałami i ze "wszystkimi niewinnymi ofiarami wojny, niezależnie od ich przynależności etnicznej".

Ante Gotovina został skazany na 24, a Mladen Markacz na 18 lat więzienia za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości dokonane na Serbach w 1995 roku. Trzeci oskarżony, były generał Ivan Czermak, został uniewinniony.

W następstwie operacji "Burza", którą dowodził Gotovina, 324 Serbów zostało zabitych, a ok. 90 tysięcy wypędzonych z Krajiny.

tvn24.pl 21 kwietnia 2011
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]