Omišalj

Na wysokim, płaskim wzniesieniu w zatoce leży malownicze miasteczko. Od zachodu zatokę osłania wąski skalisty półwysep porosty lasem. Wzgórze opada trzema zboczami ku morzu, a jednym pochyla się ku sąsiedniej zielonej dolinie. Na zboczach wyrastają białe ściany i czerwone dachy domów. Rozciąga się stąd rozległy widok na Rijećki zaliv, wyspę Cres i półwysep Istria.

Przemysł naftowy może zniechęcić odwiedzających wyspę, ale wszystkie zakłady tego przemysłu skoncentrowane są w jej północnej części. Omiśalj, warte zobaczenia, można porównać do Akropolu. Znajduje się na pagórku o wysokości 82 m i należy do najstarszych miast wyspy. Miejsce to Rzymianie nazywali ca-strum musculum i utrzymywali tu niewielki garnizon wojskowy. W Średniowieczu Omiśalj należał do miast rodziny Frankopanów. Stara część miasta zachowała średniowieczny układ urbanistyczny, z rynkiem pośrodku. Na fasadzie znajdującego się przy nim kościoła jest umieszczony herb Frankopanów, a w środku można obejrzeć napisy głagolicą. Jeśli wieczorem spojrzy się w kierunku oświetlonej Rijeki, można zachwycić się szczególnie pięknym widokiem. W pobliżu znajduje się wiele małych zatok z plażami żwirowymi i piaskowymi. Nadbrzeżna droga prowadzi do portu jachtowego. Kontynuując podróż na południe, w porze obiadowej warto zboczyć do restauracji w miejscu kąpielowym Njivice, leżącym nad żwirową plażą.

Nad zatoką Sepno, na południowy zachód od miasta, odnaleziono ślady murów rzymskiego miasta Fulfinium oraz ruiny starochrześcijańskiej trójnawowej bazyliki z VI w. Omiśalj, którego nazwa pochodzi od łacińskiego Ad musculum, powstał dopiero we wczesnym średniowieczu i do dziś zachował średniowieczny urbanistyczny charakter z rynkiem, jako punktem centralnym. Na wzniesieniu ponad portem rysują się ruiny średniowiecznej twierdzy Gradec. Gtówna ulica i uliczka okrężna biegną wzdłuż dawnych murów obronnych, a wiele wąskich krętych deptaków łączy te dwie główne drogi.

Małe miasteczko na wyspie Krk
Małe miasteczko na wyspie Krk
Niewielkie kameralne miasteczko znajdujące się na północnym wybrzeżu wyspy Krk, na północnym zachodzie Chorwacji, zamieszkiwane przez niespełna 2 tyś mieszkańców.

Klasztory i kościoły Przy rynku znajduje się kościół Velike Gospe pochodzący z XIII w. - romańska bazylika z dobudowaną w XVI w. kopułką. Na fasadzie widnieje rozeta wykonana przez mistrza Sinoga w 1405 r a także herb Frankopanów. Wewnątrz kościoła warto obejrzeć ciekawe fragmenty ornamentyki z przełomu IX i X w., głagolickie napisy, piękny rzeźbiony renesansowy ołtarz i wykonany przez weneckiego artystę poliptyk. Przy świątyni powstało lapidarium. Stoi tu także wysmukła wieża dzwonnicy - kampanila. Obok znajduje się XVI-wieczna loggia miejska. Przy placu jest jeszcze jeden kościół św. Jelena z 1470 r.

Nowy Omiśalj powraca na swoje pierwotne miejsce, nad brzeg morza. Ze starą częścią łączą go malownicze kręte drogi gubiące się wśród sosen, cyprysów, wawrzynów, bajkowych gajów oliwnych, agaw i barwnych kwiatów.

Omišalj
 

Współrzędne geograficzne Omišalj
Latitude: N 45° 12’ 40" (45.2110039), Longitude: E 14° 33’ 25" (14.5569253)

Omišalj na forum

  • Joana
    Joana

    Wśród królującej wszędzie komercji, miasteczko Omišalj to typowa wioska, gdzie w kameralny sposób spędzić można swój urlop bądź wakacje. Nie uświadczysz tutaj szybkich fur jak w Puli czy Porec, nie zobaczysz również ekskluzywnych jachtów w miejscowej przystani. Spędzisz natomiast urocze dni wśród winic, winogron i lokalnej ludności.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]