Crikvenica

Crikvenica to niewielkie miasteczko usytuowane nad Zatoką Kvarnerską, kilkadziesiąt kilometrów na południowy wschód od Rijeki. Dziś Crikvenica cieszy się ogromną popularnością w Chorwacji głównie ze względu na znajdujące się tam liczne sanatoria, jest uzdrowiskiem dla licznie przybywających tu turystów i pacjentów z chronicznymi schorzeniami reumatycznymi, urazami kręgosłupa, bronchitem i astmą. Dawny zamek klasztor zaadaptowano na hotel Kastel. Cele mnichów poddano gruntownej renowacji. Na 2 Kilometrowej łagodnie w morze spadającej plaży, w ciągu dnia niotntt spotkać młodzież grającą w koszykówkę, a wieczorami zażyć przyjemnego spaceru na promenadzie pod drzewami laurowymi, wzdłuż której znajdują się liczne bary, lodziarnie i restauracje.

Mijając ruiny zamku Badanj dojeżdża się znów do wybrzeża i do Crikvenica, największej miejscowości wąskiego pasa Vindoli. Nazwa pochodzi od kościoła, który w XIV w. wzniesiono przy ujściu rzeczki Dubracina (crkwa = kościół).

W 1412 r. jeden z hrabiów Frankopanów zbudował tu zamek, który następnie został przekazany paulinom. Byli oni wówczas w Chorwacji bardzo liczni (łącznie posiadali 207 klasztorów, z tego 127 w królestwie chorwacko-węgierskim). Prowadzili szkoły przyklasztorne i przyczynili się do rozpowszechniania języka chorwackiego.

Crikvenica w zatoce Kvarner
Crikvenica w zatoce Kvarner
Niewielkie aczkolwiek bardzo popularne miasteczko leżące w zatoce Kvarner w Chorwacji.

W 1786 r. klasztor został zamknięty, przekazany arcyksięciu Józefowi, a następnie w XIX w. przebudowany na sanatorium dla wyższych rangą wojskowych. Wkrótce potem stał się on celem turystycznym. Na południowy wschód od Crikvenica leżą Solcu, niewielka miejscowość portowa i promenadą i kościołem św. Katarzyny z 1496 roku.

Współrzędne geograficzne Crikvenica
Latitude: N 45° 10’ 25" (45.173583), Longitude: E 14° 41’ 29" (14.6915049)

Crikvenica na forum

  • Brak rozmów na temat Crikvenica.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]