Przez Austrię

Trasa przez Austrię prowadzi od Wiednia wygodną bezpłatną drogą szybkiego ruchu, na poszczególnych odcinkach tą samą, która prowadzi z Polski do Włoch. Nie różni się ona praktycznie niczym od autostrady - przy drodze stoją świetnie wyposażone stacje benzynowe z zapleczem gastronomicznym, prysznicami i WC, a czasami także punktami informacji turystycznej. Jadąc, można podziwiać cudowne krajobrazy Alp.

Podróżując proponowaną trasą w kierunku Istrii, mija się po lewej stronie przepiękne, podłużne Wórtersee koło Klagenfurtu. W samym Klagenfurcie (Celovec) można urządzić sobie przerwę, zwiedzając na przykład tamtejszy Minimundus z miniaturami wszystkich ważniejszych budowli świata. Nieco dalej, w pobliżu miasta Villach, przejeżdża się przez Dreilandereck, "trójkąt trzech krajów" Austrii, Słowenii i Włoch.

Przejazd autostradami i drogami ruchu szybkiego jest płatna w formie winietek. Wysokość opłat zależna jest od rodzaju pojazdu i okresu pobytu na terytorium Austrii. Winietki obowiązują na wszystkich autostradach.
10 dniowa kosztuje 4,80 euro motocykl, 8,30 euro samochód osobowy
2 miesięczna to koszt 12,10 euro za motocykl i 24,20 euro za samochód osobowy.

Przejazd przez Austrię
Przejazd przez Austrię
Trasa wiodąca przez austryjackie Alpy jest niezwykle widowiskowa. Jeśli uda nam się zaplanować podróż tak by przejechać ten fragment o świcie, widoki wschodzącego słońca oświetlającego

Brak winietki, na autostradzie lub drodze ruchu szybkiego karany jest mandatem w wysokości 215 Euro+ koszt wykupienia winietki. Obowiązek wykupienia winietki dotyczy wszystkich kierowców podróżujących pojazdami o maks.ciężarze całkowitym do 3,5 tony (motocykle, samochody osobowe, pojazdy campingowe). Obowiązkiem posiadania winiety jest ruch po autostradach i drogach ruchu szybkiego. Wyjątek stanowią odcinki dróg wysokogórskich (tunele, przełęcze), za przejazd którymi uiszcza się dodatkowe opłaty.

Dozwolona prędkość samochodu osobowego w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, na drogach krajowych, w obszarze niezamieszkałym - 100 km/h, zaś na autostradach - 130 km/h (z przyczepą 100 km/h). Minimalna prędkość na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu to 50 km/h. Dopuszczalna dawka alkoholu we krwi wynosi 0,80 promila.

Jadąc przez Austrię należy się liczyć również z opłatami za przejazd tunelem.

Przez Austrię na forum

  • Sebcio
    Sebcio

    Kiedyś ze Szczecina jechałem do Chorwacji trasą przez Szklarską Porębę - Brno - Znojmo - Wiedeń - Graz - Klagenfurt - Lublanę - Rijekę . i później magistralą Adriatycką na południe turystycznie bo widoki piękne. Trasę tą pokonywalem motocyklem, jechało się piekielnie długo. Teraz od kilku lat ze Szczecina jezdzimy samochodem zupełnie inną trasą i pokonujemy ją w ok 15 godzin jadąc na Berlin - Monachium - Salzburg - Vilach - (i w zależności czy na Istrię to) Udine - Triest - Porec. (lub jeśli jedziemy na Dalmację to) - Lublana - Rupa - Rijeka . To bardzo szybkie trasy, 95% autostrady. Bardzo się dłuży trasa przez niemcy, ale właśnie tam pokonujemy najdłuższy odcinek. Koszt takiego przejazdu oprócz paliwa to około 10 euro vinetka w Austri, 12 euro płatne tunele w Austri, 30 euro winetka w Słoweni, i jakieś 40 kun autostrady w Chorwacji. Jadąc przez Udine trzeba zapłacic za autostradę we Włoszech coś około 6-8 euro. Tankujemy do pełna w Polsce, później w niemczech nie bo bardzo drogo, dotankowujemy w Austri tyle żeby dojechać do Słoweni, tam tankujemy do pełna. Choć w 2013 roku trochę się to zmieniło, bo o wiele tańsze paliwo było w Chorwacji niż w Słoweni. pozdrawiam

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]