Przez Słowenię

Należy pamiętać, że drogi w Słowenii są często zatłoczone, a boczne bywają w złym stanie. Wszystkie autostrady są płatne. Większość turystów jadących przez Słowenię zwiedza krasowe groty w Postojnej, Lublanę i Maribor. Warto wiedzieć, że słoweńskie służby patrolowe są na ogół bardziej rygorystyczne niż w państwach sąsiednich. Dopuszczalna prędkość na terenie zabudowanym dla samochodów osobowych to 60 km/h, poza terenem zabudowanym 80-100 km/h, na autostradach -120 km/h. Dla samochodów ciągnących przyczepy odpowiednio 60 km/h, 80 km/h i 80 km/h. Dozwolona zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

Autostrady objęte opłata drogową:
- A1 Sentilj (A) - Pesnica -Maribor (Ptujska cesta - Slivnica - Celje - Ljubljana (zadobrova-Malence-Kozarje) - Postojna - Razdrto - Divaca - Koper (Srmin)
- A2 Karawanken Tunel (A) - Lesce - Podtabor - Kranj - Ljubljana (Sentvid) - A1(Malence) - Ivancna Gorica - Bic - Pluska (Trebnje) - Novo Mesto - Kronovo - Drnovo - Obrezje (HR)
- A3 Divaca (Gabrk) - Sezana - Fernetici (I)
- A4 Slivnica - Hajdina - Drazenci
- A5 Maribor (Dragucova) - Lenart - Murska Sobota - Dolga Vas - Lendava - Pince (H)

Drogi ruchu szybkiego:
- H2 Pesnica - Maribor (Tezno)
- H3 Ljubljana (Zadobrova-Tomacevo-Koseze) - północna obwodnica
- H4 Nanos - Vipava - Ajdovscina - Selo - Sempeter - Vrtojba (I)
- H5 Skofije (I) - Srmin - Koper (Skocjan)
- H6 Koper (Skocjan - Zusterna)
- H7 Dolga Vas - granica z Węgrami

Turystyka motocyklowa
Turystyka motocyklowa
Turystyka motocyklowa stale cieszy się nieustającą popularnością. Chorwacja jest krajem wręcz wymarzonym do poruszania się motocyklem. Choć przejazd przez Słowenię i Austrię czasem odbywa się

Koszt winietki uzależniony jest od okresu jej obowiązywania, i wynosi odpowiednio (7 dni) 15 euro za samochód osobowy i 7,5 euro za motocykl. (30 dni) 30 euro za samochód osobowy i 25 euro za motocykl.

Przez Słowenię na forum

  • Tomek
    Tomek

    Kasiu, z Koszalina to chyba dla Ciebie najlepsza opcja pojechać na Szczecin -> Berlin -> Monachium -> Salzburg -> . i potem w zależności w które miejsce w Chorwacji się wybierasz. Jeśli na Istrię to odbić na Triest (można w ten sposób ominąć autostrady w Słoweni za które zapłacić trzeba 15 euro) Jeśli jednak gdzieś w regiony Dalmacji to jechać na Lublane, i dalej na południe. Generalnie jeśli chodzi o początek trasy do Chorwacji to w Twoim wypadku lepiej będzie pojechać przez Niemcy (bezpłatne szybkie autostrady). Jeśli ktoś mieszka w centralnej lub południowej części Polski to faktycznie np. z Krakowa lepiej jest jechać "w dół" kierując się na południe nawet przez wspomniane Węgry. W przypadku jednak północnych i a zwłaszcza północno-zachodnich części Polski to do Chorwacji lepiej jechać przez Niemcy. Przejazd przez Polskę to męczarnia, a poza tym po co płacić za autostrady lub narażać się na zdjęcia z ukrytych fotoradarów, skoro można jechać wygodnie i komfortowo przez niemieckie autostrady.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]