Przystanie żeglarskie

Wybrzeże chorwackie roi się od żaglówek i jachtów. W całym kraju jest 41 marin dysponujących łącznie 11 000 miejscami na wodzie i prawie 4500 na lądzie. Mariny są stale zajmowane przez 6000 jednostek, z czego 90% to bandery zagraniczne (przede wszystkim z Niemiec, Austrii, Włoch i Szwajcarii). Na wyspach często spotyka się też jachty polskie. Przystanie należące do Adriatic Croatia International (ACI) dysponują nowoczesnym serwisem. Wyposażone są ponadto w różnego rodzaju dźwigi, żurawie, mają własne stacje paliw oraz pełne zaplecze gastronomiczne. W większym ośrodkach można znaleźć prywatne warsztaty zajmujące się obsługą jachtów.

Aby móc żeglować po wodach terytorialnych Chorwacji, trzeba zameldować się w kapitanacie portu i wnieść opłatę rejestracyjną uzależnioną od wielkości jednostki pływającej. Obowiązkowe jest również ubezpieczenie. Dodatkowo płaci się za korzystnie z urządzeń portowych.

Żeglarze powinni pamiętać o zakazie pływania w odległości do 50 m od zagospodarowanej plaży i 150 m od kąpieliska naturalnego. Wezwać pomoc oraz zasięgnąć informacji o warunkach pogodowych można telefonicznie w kapitanacie portu lub przez radio na falach dla Puli 73 VHF, Rijeki 69 VHF, Splitu 67 VHF, Dubrownika 73 VHF.

Przejścia graniczne dla jachtów
Na całym wybrzeżu funkcjonuje kilkadziesiąt przejść granicznych dla jachtów. Przejścia pierwszej kategorii to Umag, Pula, Rijeka, Senj, Mali Lośinj, Maslenica, Zadar, Szybenik, Split, Ploće, Korćula, Dubrownik. Przejściami drugiej kategorii dysponują Poreć, Rovinj, Raśa-Brśica oraz Metković. W sezonie otwierane są ponadto niewielkie przejścia w Novigrad, Sali, Bożava, Primośten, Ravni Żakanj, Ubli (Lastovo), Komiźa, Hvar, Vis, Vela Luka, Kanegra i Umag przy marinie.

Chorwacja, Przewodnik dla zmotoryzowanych
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]