Sprzęt do nurkowania

Chorwacja to raj dla nurków, głównie ze względu na ciepłe i bardzo ciekawe wody Adriatyku kryjące przepiękne miejsca tak uwielbiane przez amatorów podwodnych spacerów. Jeśli wyjazd do Chorwacji jest już zaplanowany - nadchodzi więc nieuchronnie moment kupna sprzętu do nurkowania.

Nurkowanie
Nurkowanie
Nurkowanie w Chorwacji

Zaczynamy od ABC, czyli od sprzętu, w który trzeba się zaopatrzyć jeszcze przed kursem - masek, fajek, płetw.

Maski
Współcześnie wszystkie wykonane są z silikonu, który łatwo układa się na twarzy. Pierwszy test wykonujesz, przykładając maskę do twarzy i wciągając powietrze nosem. Jeżeli nie spada i dobrze się zasysa, to test przeszła, co jeszcze nie oznacza, że nie będzie przeciekać. Ważne jest, aby dobrze przylegała do twarzy, nie była za luźna ani za ciasna. Maska może przeciekać ze względu na nierówne przyleganie do twarzy - mimo prawidłowo ściągniętego paska, ale też z powodu kremu na twarzy lub obecności włosów pod kołnierzem maski. Po dopasowaniu kształtu należy sprawdzić, czy bez problemu możesz złapać się za nos, ponieważ właśnie tak będziesz wyrównywać ciśnienie w uszach. Maska nie może zbyt ciasno przylegać do nosa, bo utrudni to przedmuchiwanie. Paski do regulacji powinny być łatwo dostępne i proste w obsłudze, tak aby pod wodą można było dopasować maskę, nawet w grubych rękawicach. Aby wybrać najlepszą dla siebie, należy założyć ją i bez obracania głowy zobaczyć, jaki obszar obejmujemy wzrokiem. Większe szkła nie oznaczają większego pola widzenia, natomiast ważna jest odległość szyby od oczu.
Nie należy kupować maski ze zwykłą, plastikową szybą powinna być ona wykonana z hartowanego szkła. Ewentualnie dopuszczalny jest hartowany polimer.

Płetwy
Będą nam służyły przez wiele nurkowań, warto więc poświęcić im trochę uwagi. Dobre płetwy to szybkość i bezpieczne pływanie w prądach. Płetwy kaloszowe - z zakrytą piętą -nakładamy na gołą stopę. Dobre są do freedivingu. Przy wyborze należy zwrócić uwagę aby nie były zbyt dopasowane ani zbyt luźne. Łatwiej wybrać płetwy paskowe, które przymierzamy na buty nurkowe. Jest duży wybór modeli, nie uciskają stopy, a buty przydadzą się, jeżeli trzeba będzie przejść do miejsca nurkowego po kamienistym podłożu. But powinien wchodzić lekko w płetwę. Lepiej kupić troszkę większe, można ich wtedy używać do suchego skafandra. Uwaga: literka R używana przez niektórych producentów oznacza rozmiar regular (średni), a nie oznaczenie right (prawy) - nie wyróżniamy lewej i prawej płetwy. Największy wpływ na komfort pod wodą mają twardość, długość oraz budowa płetw. Twarde dają większą moc, ale tez wymagają większej siły, miękkie ułatwiają pływanie. U początkującego nurka zbyt twarde płetwy mogą powodować dyskomfort i częste skurcze, natomiast zbyt miękkie utrudniają pokonywanie prądów. Płetwy o krótkim piórze zapewniają lepszą manewrowość, ale też mniejszą moc i prędkość. Płetwy miękkie są przeznaczone do nurkowań rekreacyjnych i nie wymagają dużego wysiłku, o ile nie natrafimy na silne prądy.

Fajka
Jest bardzo użyteczna do nurkowania i w sytuacjach, gdy chcemy dopłynąć do łodzi lub miejsca zanurzania, nie marnując powietrza w butli. Wystarczający będzie najprostszy model. Dla tych, którzy mają problem z wydmuchiwaniem wody, przydatny będzie zaworek.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]