Zagrzeb

Zagrzeb stolica i największe miasto, stolica Chorwacji liczące ponad 900 tysięcy mieszkańców. Miasto leży na północnym brzegu rzeki Sawy, u podnóża Medvednicy. Ze względu na dogodne ukształtowanie terenu, już w czasach rzymskich powstała na tym miejscu osada o dźwięcznej nazwie Andautania. Kilka wieków później przywędrowali tu pierwsi Słowianie, którzy osiedlili się na wzgórzu Grić (Gradec, Gornij grad).

Miasto Zagrzeb, zaliczane jest do najstarszych miast środkowoeuropejskich, co potwierdzają źródła pisane z 1094 r., kiedy na tym terenie utworzono biskupstwo. Zagrzeb powstał pomiędzy górami Medvednica a rzeką Sava.Jego zabytkowe centrum tworzą średniowieczny Gradec, gdzie obecnie swoją siedzibę ma chorwacki rząd i parlament oraz Kaptol, siedziba arcybiskupstwa. W Zagrzebiu, po administracyjnym połączeniu z okolicznymi osadami w XIX w., powstały reprezentatywne budynki użytku publicznego, place, przepiękne ogrody, fontanny i parki, czyniąc go dzisiaj jednym z najbardziej zielonych miast Europy. To wspaniałe miejsce do spacerów, jakim jest chorwacka metropolia, wabi odwiedzających żywą atmosferą na ulicach, licznymi kawiarenkami, restauracjami i ulicami handlowymi. W roku 1049 prężnie rozwijający się ośrodek został siedzibą biskupstwa. Dwór biskupów - Kaptol zbudowano na sąsiednim wzgórzu zaraz po zawarciu unii personalnej z Węgrami w 1102 r. Niedługo potem staraniem mieszkańców wzniesiono matą katedrę, wkrótce zburzoną przez Tatarów i zastąpioną imponującą świątynią św. Stefana. Donji Grad, podgrodzie Gradca zamieszkiwanego przez kupców i rzemieślników, dał początek Zagrzebowi, który w 1557 r. jest wspominany jako główne miasto Chorwacji.

Gradec i Kaptol przez wieki rozwijały się oddzielnie, starając się o jak największe wpływy. Mieszkańcy osad, jak to często między bliskimi sąsiadami bywa, nie przepadali za sobą. Burmistrzowie Gradca nie tyle toczyli spory, co wręcz prowadzili bitwy z biskupami Kaptolu. W pierwszej połowie XVI w. doszło nawet do trzyletniej wojny, która spowodowała ogromne zniszczenia po obu stronach. Waśnie i spory zażegnano dopiero w roku 1850, a obie gminy połączyły się w "królewskie miasto Zagrzeb".

Gradec - Zagrzeb
Gradec - Zagrzeb
Aby poczuć szczególną atmosferę tej części Zagrzebia, warto zacząć od przechadzki zamkniętym dla ruchu kołowego deptakiem Stube lvana Zakmardija prowadzącym od ul. Radićeva do wieży

Prawdziwy rozkwit stolicy Chorwacji przypada na wiek XIX, kiedy powstały m.in. Akademia Umiejętności, Galeria Artystyczna i liczne muzea, przyczyniając się do uznania miasta za centrum kulturalne z prawdziwego zdarzenia. Podczas wojny, która podzieliła Jugosławię, Zagrzeb przez długi czas omijały działania wojskowe. Na murach co prawda widniały napisy skloniśte (schron), ale na miasto rzadko spadały pociski. Dopiero w maju 1995 r. rakiety zabiły siedem osób, pozwalając odczuć mieszkańcom prawdziwą tragedię wojny.

Od czasu uzyskania niepodległości w 1991 roku miasto znacznie zyskało na urodzie, zostało odnowione i uporządkowane, ulepszono również bazę hotelową i gastronomiczną. W mieście turyści znajdą czarujące stare miasto i spora ilość muzeów, a bogate życie nocne docenią amatorzy rozrywki.

Zagrzeb stolica Chorwacji
Centralna część Chorwacji znajduje się w pewnej odległości do Adriatyku, w jej regionie znajduje się - Zagrzeb. Stolica i największy ośrodek Republiki Chorwacji. Zagrzeb to

Dzisiejszy Zagrzeb dzieli się na Gornji Grad (Górne Miasto) i Donji Grad (Dolne Miasto). Spacerując urokliwymi uliczkami i odpoczywając w licznych parkach przechodzących w lasy porastające wzgórza Medvednica, można wchłonąć atmosferę miasta i zobaczyć to co najważniejsze w czasie jednodniowej wycieczki. Mieszkańcy i turyści znowu spokojnie przesiadują w kawiarniach wokół Placu Jelaćića, czytając gazety oprawione w bambusowe ramki. Zagrzeb z roku na rok pięknieje. Dubravka Ugrśić, jedna z najbardziej znanych pisarek chorwackich, tak o nim pisze: Spaceruję po moim mieście. Wszystko Jest takie same, nic się nie zmieniło, tu i ówdzie jakiś nowy pomnik, nowy sklepik.

Najwspanialszym muzeum Zagrzebia jest Mimara, w którym można zobaczyć dzieła wielu wspaniałych artystów, takich jak Rembrandt, Rubens, Caravaggio, Renoir, czy też van Dyck. Warto również odwiedzić neogotycką Katedrę Zagrzebską, aby zobaczyć szczęśliwie zachowane freski z XIII wieku.

Współrzędne geograficzne Zagrzeb
Latitude: N 45° 48’ 54" (45.814982), Longitude: E 15° 58’ 43" (15.978498)

Zagrzeb na forum

  • Alicja
    Alicja

    Większość ludzi jadących do Chorwacji pędzi czym prędzej nad Adriatyk, jakaś tam cześć ludzi zalicza zwiedzanie Plitvickich Jezior ale dziwie się że naprawdę mało kto zatrzymuje się w stolicy Chorwacji w Zagrzebiu a jest tu naprawdę masę ciekawych zabytków i atrakcji. Zwiedzając Zagrzeb nawet w 2-3 godziny można zobaczyć kilka zabytków. Być może gdyby w przewodnikach turystycznych więcej miejsca poświęcało się Zagrzebiowi to może więcej ludzi decydowało by się zwiedzać miasto, tak to trzeba poradzić sobie samemu. Będąc w centrum miasta wystarczy rozglądać się za takimi oto tabliczkami które kierują nas w odpowiednie miejsca. Na zwiedzanie Zagrzebia trzeba poświęcić co najmniej 6-8 godzin - z przewodnikiem, jednak nawet w 2-4 godziny po uprzednim przygotowaniu się zapoznając się z przewodnikiem itp. zobaczyć możemy kilka najciekawszych miejsc w Zagrzebiu.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]