Centralna Chorwacja

Zieleń lasów poprzetykana żółtą szachownicą pól, tak wygląda centralna Chorwacja z lotu ptaka. Obszar tej części kraju rozciąga się na zachód od Dunaju w pasie między Sawą i Drawą, obejmując Stawońską Dolinę i Górski Kotar. Ta niezwykle malownicza kraina stanowi od wieków ważny region rolniczy. Oprócz Zagrzebia, dzisiejszej stolicy Chorwacji, a przed wiekami ostoi dążeń narodowościowych, jest tu wiele miejsc mających ogromną wartość przyrodniczą, wśród których wyróżniają się bajkowe Jeziora Plitvickie.

Jadąc z Karlovaca w stronę wybrzeża, docieramy do Jezior Plitwickich - przepięknej krainy wspaniałych wodospadów, kaskad spienionej wody spływającej pośród białych wapieni i soczystej, zielonej roślinności. Park Narodowy Plitvicka Jezera został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody. Tutaj rozpoczęta się 31 marca 1991 r. wojna domowa w byłej Jugosławii.

Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb położony właśnie w tej części kraju, w dolinie rzeki, pośród lekkich wzniesień. Od północy miasto osłaniają góry Medvenica, a od południa opasuje je modra wstęga Sawy. 53 km na południe od Zagrzebia położony jest Karlovac - dziś malownicze miasteczko, a dawniej twierdza obronna chroniąca przed tureckimi najazdami.

Aglomeracje Chorwacji
Aglomeracje Chorwacji
Centra większych miast w Chorwacji w niczym nie odbiegają od innych miast w Europie.

Centralna Chorwacja na forum

  • Tomek
    Tomek

    Cześć, chcieliśmy polecić wszystkim niezdecydowanym zwiedzanie stolicy Chorwacji - Zagrzebia. Sami jadąc na wakacje nad Adriatyk przez słyny objazd autostrady w Słoweni postanowiliśmy nadłożyć kilkadziesiąt km właśnie po to by zachaczyć o centrum Zagrzebia. Wystarczy nie opuszczać autostrady, tylko kierować się na centrum. Sami nie mieliśmy żadnej mapy, żadnego przewodnika. Jachaliśmy na żywioł i na wyczucie cały czas kierując się na centrum, a jak już skończyły się drogowskazy na centrum, stwierdziliśmy że to już i zaparkowaliśmy samochód, zakupiliśmy 3 godziny bilet parkingowy i poszliśmy szukać atrakcji. Długo nie trzeba było chodzić, bo zaraz pojawiły się strzałki i tabliczki gdzie iść i trafiliśmy na taki zabytkowy wyciąg który za jakieąś drobną opłatą wciągną nas na górny taras. Nie wiem jak to nazwać, winda, tramwaj? taki wyciąg który wciągną wagonik po szynach na wysokość 4-5 piętra, gdzie na górnym tarasie miasta znajduje się wiele najciekawszych budowli a także przepiękny widok na miasto. Całe zwiedzanie tego miejsca zajeło nam jakieś 3,5 godziny i szybko musieliśmy wracać bo skończył się bilet parkingowy, ale można powiedzieć że choć część Zagrzebia mamy zaliczoną. polecamy bo warto

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]