Klasztor Dominikanów

(Regiony / Południowa Dalmacja - Dubrovnik)

Między bramami miejskimi Vrata od Pila i Vrata od Ploća biegnie szeroka ulica dzieląca miasto na dwie połowy. Po prawej stronie, tuż za bramą Ploća, znajdują się kamienne schody prowadzące przez romański portal z przełomu XIII i XIV w. do klasztoru Dominikanów (Bijeii fratari).


Budowę klasztoru rozpoczęto w 1304 r., ale do tej pory byt już wielokrotnie przebudowywany. Jedynemu romańskiemu portalowi mediolański architekt Bonino nadał w 1419 r zgodnie z obowiązującą modą, cechy gotyckie. Wewnątrz znajduje się wiele wspaniałych i cennych obrazów. Można podziwiać Zwiastowanie Bożidarevicia - znanego mistrza dubrownickiego, a w kaplicy rodziny Pucić Św. Magdalenę ze św. Vlaho i Rafaelem, dzieło Tycjana namalowane w 1554 r. W ołtarzu umieszczony jest Cud św. Dominika Bukovaca oraz Zesłanie Ducha Świętego A.Vaccaro z pierwszej poł. XVII w.


W sanktuarium znajduje się tryptyk Hamzicia, a w kaplicy rodziny Gunduliciów tryptyk Bożidarevicia z 1485 r. Klauzura posiada krużganek z gotycko-renesansowymi arkadami, skąd przechodzi się do sali kapitulnej z grobowcem poety Dinko Ranjiny i obrazem ołtarzowym Bożidarevicia. W skarbcu przechowywane są bogate zbiory i precjoza, m.in. srebrny krzyż serbskiego króla Milutina r XIV w., natomiast bogactwo kulturalne - iluminowane rękopisy i inkunabuły - zapełnia półki klasztornej biblioteki. Wirydarz pełen jest pięknych drzew i roślin ożywiających surowe mury budowli.

Klasztor Dominikanów
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]