Bazylika św. Eufemii w Rovinj

(Regiony / Istria - Rovinj)

Na szczycie wzgórza stoi bazylika św. Eufemii - trójnawowy barokowy kościół zbudowany w XVIII w. Niegdyś była tu starochrześcijańska świątynia, potem wybudowano przedromański kościół i wreszcie powstała istniejąca do dziś świątynia w stylu weneckiego baroku, której fasadę zachodnią dobudowano już w wieku XIX. Obok kościoła stoi dzwonnica o wysokości 60 m z 4-metrową figurą św. Eufemii na szczycie. Pierwowzorem była wieża św. Marka w Wenecji. Ustawiona na szczycie figura ma ruchomą podstawę skonstruowaną w ten sposób, aby cała rzeźba wskazywała kierunek wiejącego wiatru i przepowiadała pogodę.

Bazylika św. Eufemii w Rovinj
 • Komentarze i opinie
 • Anka
  Anka

  Święta Eufemia była męczenicą, która za czasów cesarza Dioklecjana została rzucona na pożarcie Iwom. Legenda mówi, że jej kości jako relikwie wywieziono do Konstantynopola, ale 13 lipca 800 r. zostały one w cudowny sposób wyrzucone przez fale morskie na brzeg miasta Rovinj. Od tego czasu świątynia stała się celem licznych pielgrzymek.

  24 kwietnia 2013
 • Ania
  Ania

  Kościół Św. Eufemi dominuje ud nadmorskim miasteczkiem Rovinj i zaliczany jest do najpiękniejszych dokonań baroku na Półwyspie Istria. Sw. Eufemia równocześnie jest patronką miasta, a jej relikwie przechowywane są w marmurowym sarkofagu w kościele pod jej wezwaniem.

  30 stycznia 2015
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]