Zakwaterowanie i noclegi

Chorwackie hotele formalnie dzielą się na kilka kategorii. Te najlepsze opatrzone są gwiazdkami, reszta ma symbole literowe: A, B, lub C. Taki skomplikowany podział przeciętnemu turyście w zasadzie nic nie mówi, gdyż standard pokoi zazwyczaj ulega zmianom na lepsze, a dyktowane ceny i tak rządzą się własnymi prawami. Stawka za pokój dwuosobowy (dvokrevetna soba) w szczycie sezonu wynosi od 500-800 kn wzwyż. Aby zdobyć klienta, hotele często oferują dodatkowe atrakcje - większość obiektów nad morzem posiada własne plaże, baseny, kryte pływanie, sauny, siłownie 1 solaria. Część noclegów jest i góry zarezerwowana przez biura podróży na cały sezon i przebywają w nich przede wszystkim grupy zorganizowane. Niemniej jednak prawie zawsze zostawiana jest jakaś pula miejsc.

Dość modne wśród wczasowiczów są różnego rodzaju kompleksy wypoczynkowe położone na obrzeżach miast lub całkiem poza nimi, tzw. osiedla turystyczne (turistióko naselje), najczęściej dysponujące jednocześnie eleganckim hotelem, zespołem apartamentów i kempingiem. Do użytku gości jest pełne zaplecze rekreacyjne i sportowe, nierzadko z wypożyczalnią sprzętu pływającego, kortami tenisowymi, golfem i dyskoteką. Ceny zasadniczo nie odbiegają poziomem od normalnych hoteli czy kempingów. Osiedli turystycznych jest sporo na Istrii i w Dalmacji.

Motele są dobre dla tych, którzy jadą nad morze albo wracają do Polski. Przy głównych drogach znajduje się ich dość "n sporo. Bywa, że stanowią jedyną możliwość noclegu (np. na trasie z Karlovaca przez Plitvice do Zadaru). Przy drogach w wioskach i małym miejscowościach spotyka się ponadto gostionice (gospody, zajazdy): małe rodzinne hoteliki wyposażone w kilka, góra kilkanaście łóżek. Często są to po prostu lokale gastronomiczne wynajmujące pokoje na krótki okres w cenie zbliżonej do kwatery prywatnej.

  • Komentarze i opinie
  • Ania
    Ania

    Dla osób, które zdecydują się pojechać w ciemno i na miejscu znaleźć kwaterę, z pewnością pomocne będą lokalne agencje turystyczne. Lokum można też szukać w domach z tabliczkami Zimer frei, Rooms, Sobe. Jeżeli zaplanowaliśmy pobyt między 15 lipca a 25 sierpnia, najlepiej od razu udać się do niewielkich, mniej znanych i popularnych miejsc położonych dalej od morza, gdzie szansa znalezienia kwatery jest większa, przy jednoczesnym zaoszczędzeniu czasu i nerwów. Warto odpoczywać w mniejszych ośrodkach, gdzie łatwiej poznać Chorwatów i ich tradycje, a niezatłoczone plaże umożliwiają przyjemną kąpiel słoneczną i morską.

    15 listopada 2013
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]