Chorwacja - Historia Pod panowaniem węgierskim

Pod panowaniem węgierskim

Namiestnikiem króla węgierskiego w Chorwacji był ban. Urząd ten został przejęty z wolnego królestwa, w którym ban byt głównym zastępcą króla i sędzią. Nazwa awarska pochodzi z czasów, gdy ziemią podległą Frankom zarządzał namiestnik księcia chorwackiego. Nominowani przez węgierskich królów banowie posiadali bardzo szeroki zakres władzy. Częściej byli to jednak członkowie węgierskiej rodziny królewskiej niż rodowici Chorwaci. Kiedy na Węgrzech rozgorzały walki dynastyczne, możnowładztwo chorwackie wykorzystało sytuację dla osiągnięcia pewnych korzyści. Chorwaci zażądali od króla przywilejów, dzięki którym mogliby przekształcić swoje posiadłości w niezależne państewka.

Szlachta i możnowładztwo chorwackie, nie mogąc znieść samowoli bana Mladena II, wystąpiły przeciwko niemu i pokonały go w bitwie rozegranej w 1322 r. Córka Mladena - Katarzyna - została później żoną Bolesława III Rozrzutnego, księcia legnickiego. Jego spadkobiercy otrzymali w Sławonii zamek Zrin, dając początek magnackiej rodzinie książąt Zrinskich. W czasie wojen feudalnych miasta dalmatyńskie szukały pomocy u Wenecji, która między 1322 a 1327 r. podporządkowała sobie Szybenik, Trogir i Split. Na początku XV w.

Chorwacja utraciła dalszą część Dalmacji, a utrzymała jedynie skrawek wybrzeża od Rjeciny do Zrmanji z miastem Senj, dogodnym wyjściem w morze. Patrycjat miejski byt oparciem dla Wenecji w miastach dalmatyńskich, gdzie wtadzę sprawował knez. Namiestnik wenecki rezydujący w Zadarze w niewielkim stopniu ograniczał rządy władz miejskich. W najgorszym położeniu znajdowało się pospólstwo, które zazwyczaj zajmowało się uprawą cudzej ziemi. W związku z tym często wybuchały walki pomiędzy pospólstwem a patrycjatem. W 1510 r. wybuchł bunt na wyspie Hvar. Wenecja przyjęta wówczas rolę mediatora, a gdy pospólstwo nie chciano się jej podporządkować, krwawo stłumione powstanie. To właśnie dzięki poparciu dla patrycjuszy miejskich Wenecja przez długi czas i bez większych przeszkód mogła utrzymać swój stan posiadania.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszÄ… osobÄ… rozpoczynajÄ…cÄ… temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]