Jak zmieniły się ceny po wstąpieniu do Unii Europejskiej
-
KrystianWitam, planuje wyjazd wakacyjny do Chorwacji, na konkretny region czy miasto jeszcze się nie zdecydowaliśmy. Prawdopodobnie będzie to jakaś wyspa :) Ale wracając do tematu, czy po tegorocznym wstąpieniu do Unii Europejskiej zmieniły się ceny? Planuje spędzić dwa tygodnie z moją dziewczyną na campingu, z informacji jakie znalazłem na stronach i forach internetowych dwa tygodnie spędzone w Chorwacji nie powiny kosztować więcej niż 2 tyś złotych. Czy może mi ktoś potwierdzic jak wyglądają ceny na campingach lub prywatnych kwaterach na wyspach, ale po wstąpieniu do Unii? Interesują mnie głównie ceny z końcówki sezonu 2013, kiedy to właściciele apartamentów doszli już do wniosków odnośnie cen za zakwaterowanie.
23 listopada 2013 -
RobertByliśmy co prawda w lipcu na wczasach w Chorwacji, czyli praktycznie niedługo po przystąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej i szczerze powiem że oprócz tego sztucznie wykreowanego szumu medialnego, praktycznie żadnych różnic nie dostrzegliśmy. Wiadomo zmieniło się dużo z perspektywy kilku lat (3-5) ale w perspektywie ostatnich trzech lat (odkąd wakacje spędzamy w Chorwacji) to nic w sumie się nie zmieniło. Ceny standardowo co roku w górę ale jakoś nie szczególnie drastycznie. Ceny campingów wzrosły powiedzmy z 12,60 Kun do 13 Kun osoba/dzień co po przeliczeniu na ilość osób i ilość dni daje jakąś różnicę, ale przecież u nas w kraju też wszystko z roku na rok drożeje. Ceny w Chorwackich sklepach również normalne. Zresztą mechanizm UE chyba właśnie na tym polega że ceny produktów w całej Unii są na podobnym poziomie - (różnica jest w zarobkach :) Całe to przyjęcie nowych państw członkowskich to bardziej szum medialny spowodowany promocją euroregionu i całej UE. Na granicach bez zmian, w sklepach bez zmian. może politycznie coś tam się zmieniło. Ogólnie bez większej różnicy - więc tematy w stylu co w Chorwacji po wstąpieniu do unii są bez sensu bo odpowiedź jest taka sama jak co w Polsce po wstąpieniu do UE :)
24 listopada 2013 -
TomekOdprawa graniczna i przepisy celne Przy wyjeździe turystycznym do Chorwacji na mniej niż 90 dni Polacy nie potrzebują wizy. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony okres pobytu (czyli przy wyjazdach turystycznych 90 dni). Według informacji z polskiego MSZ przepisy chorwackie przewidują możliwość odmowy wjazdu i wydania zakazu pobytu cudzoziemcom, którzy nie posiadają środków na swoje utrzymanie. Ilość dewiz, która może być wymagana podczas ewentualnej kontroli przy wjeździe, to 100 € na każdy deklarowany dzień pobytu, a w przypadku okazania dowodu rezerwacji noclegów 50 €/dzień.
Przejście graniczne z Chorwacją -
WaldekChorwackie normy celne nie różnią się od ogólnie przyjętych w Europie. Bez przeszkód można przywieźć ze sobą każdą rzecz osobistego użytku oraz związaną z turystycznym pobytem, jak aparat fotograficzny i filmy, kamerę, lornetkę, noktowizor, sprzęt do nurkowania. Cenniejsze przedmioty lepiej zgłosić przy odprawie celnej, gdyż (wprawdzie bardzo rzadko, ale jednak) zdarzają się problemy z ich wywiezieniem. Łodzie i jachty na własny użytek można przetransportować za okazaniem dowodu własności. Lekarstwa, szczególnie mniej znane, dobrze mieć w oryginalnych opakowaniach. Osoby powyżej 17 lat mogą wwieźć 200 sztuk papierosów (50 cygar albo 250 g tytoniu), butelkę alkoholu i 1 kg kawy lub herbaty. Walutę chorwacką można wwozić i wywozić do 15 tys. kun, walutę obcą - w każdych ilościach, ale przewożone pieniądze należy zgłosić przy odprawie.
19 czerwca 2015 -
IzaPolskie placówki konsularne udzielają turystom pomocy przede wszystkim w sytuacji kradzieży bądź zaginięcia dokumentów i pieniędzy, aresztowania, nieszczęśliwego wypadku czy śmierci. W przypadku zgubienia paszportu konsulat jest zobowiązany wydać dokument zastępczy. Jeśli dojdzie do aresztowania, pomoc ograniczona jest ramami odpowiednich umów międzynarodowych.
19 czerwca 2015