Wstąpienie do Unii Europejskiej coraz bliżej

Traktat akcesyjny z Chorwacją zostanie podpisany 9 grudnia 2011 roku - poinformował sekretarz stanu ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Tego dnia odbędzie się w Brukseli szczyt Unii Europejskiej. Jeśli proces ratyfikacji traktatu przebiegnie bez przeszkód we wszystkich krajach członkowskich UE oraz w Zagrzebiu, Chorwacja przystąpi do UE 1 lipca 2013 roku i stanie się 28 państwem członkowskim.

Unia Europejska coraz bliżej
Unia Europejska coraz bliżej
Wstąpienie do Unii Europejskiej coraz bliżej

Ceremonia będzie współorganizowana przez polską prezydencję oraz przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Premier Donald Tusk wraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem wezmą udział w ceremonii podpisania traktatu akcesyjnego.

Chorwatom bardzo zależało na dacie 9 grudnia. Zapewne dlatego, że na początku grudnia w Chorwacji odbędą się wybory parlamentarne a obecna premier walczy o zwycięstwo. Chce wykorzystać fakt podpisania traktatu akcesyjnego i udziału w szczycie w kampanii wyborczej.

Same negocjacje akcesyjne trwały prawie sześć lat. Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w październiku 2005 roku.

Jeśli proces ratyfikacji traktatu przebiegnie bez przeszkód we wszystkich krajach członkowskich UE oraz w Zagrzebiu, Chorwacja przystąpi do UE 1 lipca 2013.

PAP/radiozet.pl/tvn24.pl
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]