Tadeusz Mazowiecki pozytywnie o Chorwacji

Krajom bałkańskim należy dać perspektywę europejską, a nawet więcej - członkostwo w UE - twierdzi były premier, a obecnie doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, Tadeusz Mazowiecki.

Tadeusz Mazowiecki
Tadeusz Mazowiecki
Tadeusz Mazowiecki pozytywnie o Chorwacji

W debacie oprócz Tadeusza Mazowieckiego wzięli udział m.in. poseł Bundestagu, szef niemiecko-polskiej grupy parlamentarnej Georg Schirmbeck, były minister spraw zagranicznych Ukrainy Borys Tarasiuk, szefowa Narodowej Komisji Monitoringu Negocjacji Akcesyjnych Chorwacji ds. UE Vsena Pusić, a także szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki (PO).

Tadeusz Mazowiecki, który na początku lat 90. był specjalnym wysłannikiem ONZ w Bośni i Hercegowinie, zastrzegł, że państwa chcące wstąpić do Wspólnoty muszą zrozumieć, iż nie wchodzi się do niej "od tak". Schirmbeck zwracał uwagę, że w Europie pojawiają się głosy, że Rumunia czy Bułgaria zostały przedwcześnie przyjęte do UE. Dlatego, jego zdaniem, w stosunku do ewentualnych nowych członków należy stosować ostrzejsze kryteria.

Schirmbeck mówił, że godne wsparcia jest to, co odbywa się w Chorwacji. – Ważne jest, by wszyscy odrobili prace domowe, bo nie możemy sobie pozwolić na wielu takich członków jak Rumunia, czy Bułgaria.

Mazowiecki podkreślał w swoim wystąpieniu, że jeśli chodzi o Chorwację, Bośnię, Serbię, Macedonię wraz z ich skomplikowaną historią to pojednanie między tymi państwami i wewnątrz nich może nastąpić tylko na drodze do UE oraz funkcjonowania w jej ramach. Zwrócił uwagę, że ostatecznie pojednanie musi pochodzić od ludzi, ale to reguły postępowania w Unii wymuszają pojednanie na Bałkanach.

itvp.pl
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]