Chorwacja wejdzie do UE w 2013 roku

Traktat akcesyjny z Chorwacją zostanie podpisany w grudniu, a kraj ten wejdzie do UE 1 lipca 2013 r. po zakończeniu procesu ratyfikacji we wszystkich krajach członkowskich UE oraz w Zagrzebiu.

Unia Europejska
Unia Europejska
Przystąpienie Chorwacji do unii Europejskiej w 2013 roku

Według wicepremiera Waldemara Pawlaka, Chorwacja dała przykład jak budować rynek, demokrację i wartości. Ponadto wskazał, że wśród celów Unii powinna znaleźć się dalsza współpraca z krajami bałkańskimi oraz rozwój Partnerstwa Wschodniego, a także powstanie strefy wolnego handlu z Ukrainą. W opinii Pawlaka, Chorwacja, która jest krajem stabilizującym region i dającym poczucie bezpieczeństwa, powinna być w Unii.

O partnerstwie Wschodnim, w tym zbliżeniu UE z Ukrainą, Mołdawią i Gruzją mówił również minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt. Jego zdaniem, układ o wolnym handlu z Ukrainą powinien być gotowy do końca tego roku, zaś w 2013 r. całe Bałkany powinny być już na różnych etapach integracji.

To oznacza, że ceremonia podpisania traktatu odbędzie się w czasie polskiego przewodnictwa w UE. Państwa członkowskie podjęły w czerwcu polityczną decyzję o przyjęciu Chorwacji do UE, gdy Komisja Europejska zarekomendowała zamknięcie ostatnich czterech rozdziałów negocjacyjnych. Wtedy nie wiadomo jednak było, ile czasu zajmie redagowanie oraz tłumaczenie traktatu.

Same negocjacje akcesyjne trwały prawie sześć lat. Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Rozmowy rozpoczęły się w październiku 2005 roku.

W celu wdrożenia reform niezbędnych do przystąpienia do UE władze w Zagrzebiu będą mogły korzystać z unijnych pieniędzy, m.in. z funduszu spójności na poprawę infrastruktury oraz europejskiego funduszu rozwoju obszarów wiejskich. Zgodnie z wymaganiami niektórych państw członkowskich UE, w tym Francji, KE zastrzegła sobie prawo do kontrolowania postępów Chorwacji aż do dnia przystąpienia tego kraju do UE.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]