Chorwacja nieprędko członkiem Unii Europejskiej

Z raportów, które przedostały się do prasy, wynika, że Komisja Europejska przewiduje wejście krajów Bałkanów Zachodnich do UE w perspektywie średnio i długoterminowej. Raport ma zostać opublikowany dopiero we wtorek. Już jednak wiadomo, że w dokumencie Komisja Europejska zwraca uwagę na spowolnienie procesu reform w ostatnim roku. KE podkreśla, że budowanie sprawnej administracji państwowej pozostaje priorytetem dla takich krajów jak Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Czarnogóra i Serbia. Krytykę usłyszy też Chorwacja, która jest najbardziej zaawansowana w rozmowach negocjacyjnych.

Kiedy członkostwo w Unii Europejskiej
Kiedy członkostwo w Unii Europejskiej
Kiedy Chorwacja przystąpi do Unii Europejskiej

Zagrzeb musi jeszcze popracować
-To niestety nie wchodzi w grę. Tak szybko się nie da - tak skomentował informacje o wejściu Chorwacji do UE już w 2009 roku wysoki dyplomata jednego z nowych krajów Unii. Komisja chwali Zagrzeb za reformy, które przyniosły wzrost gospodarczy, i podkreśla, że kraj wypełnia kryteria polityczne wejścia do UE. Mimo to żąda dodatkowych, znacznych wysiłków w takich sprawach jak sądownictwo, reformy administracyjne, walka z korupcją i praw dla mniejszości.
Raport dzieli

Mimo, że wszyscy chętni do członkostwa we Wspólnocie borykają się z podobnymi problemami, to według raportu oczywistym jest, że: Chorwacja, Turcja i Macedonia są krajami kandydującymi do członkostwa w UE. Natomiast: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra i Serbia to obecnie zaledwie kandydaci na kandydatów.

tvn24.pl
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]