Chorwaci w referendum za wstąpieniem do Unii Europejskiej

W referendum unijnym Chorwaci opowiedzieli się za wejściem swego kraju do Unii Europejskiej. Znacznie ponad połowa bo aż 66,24 proc. głosujących poparło przystąpienie kraju do Wspólnoty. Przeciwko głosowało 33,16 proc. uczestników referendum.

Referendum dotyczące wstąpienia do UE
Referendum dotyczące wstąpienia do UE
Referendum dotyczące wstąpienia Chorwacji do unii Europejskiej

Chorwackie media zauważają, że politycy zgromadzeni w Saborze nie wpadli w euforię, gdyż zdawali sobie sprawę, że frekwencja była wyjątkowo słaba, rekordowo niska w UE. Do tej pory najgorszy wynik mieli Węgrzy – 45,6 proc. Niestety frekwencja wyniosła jedynie 43,5 proc, co może oznaczać że ponad połowa uprawnionych do głosowania nie była przekonana do podjęcia jednoznacznej decyzji. Chorwackie prawo nie wyznacza progu frekwencji koniecznego do uznania referendum za ważne. Aby kraj wszedł do UE, potrzebny był wynik 50 proc. oddanych głosów plus jeden.

Chorwaci obawiają się, że wchodzą do Unii w chwili, gdy znalazła się ona na skraju rozpadu i że jako niewielki, 4,5-milionowy kraj niewiele będą mieli do powiedzenia w Unii. Boją się też podwyżek kosztów życia i utraty pracy po wejściu na rynek wielkich korporacji. Są też uprzedzeni do wchodzenia do jakiejkolwiek wspólnoty, które kojarzy im się z dawną Jugosławią.

Prezydent Ivo Josipović podziękował za udział w referendum także tym, którzy głosowali przeciwko UE, podkreślając, że należy szanować dylematy i lęki. Powiedział również że To był dzień o wielkim znaczeniu dla Chorwacji, która wybrała Europę, wspólnotę demokratycznych państw. Decyzja, jaka zapadła w referendum, jest wynikiem wielkiego wysiłku całego pokolenia i świadczy, że Chorwacja jest krajem dojrzałym. Podkreślił jednak, że jest to także przesłanie dla państw regionu, które borykają się z podobnymi problemami jak Chorwacja.

Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w październiku 2005 roku. Kraje UE podjęły formalną decyzję o ich zakończeniu ostatniego dnia węgierskiej prezydencji, w czerwcu ubiegłego roku, gdy Komisja Europejska zarekomendowała zamknięcie ostatnich czterech rozdziałów negocjacyjnych.

Jeśli wszystkie kraje UE sprawnie przeprowadzą ratyfikację traktatu akcesyjnego, Chorwacja wejdzie do UE jako 28. kraj 1 lipca 2013 roku.

tvp.info / tvn24.pl / pap
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]