Pieczone prosię

Znane chorwackie przysłowie mówi
ema tice do prasice (co znaczy: nie ma ptaka nad prosiaka). Najbardziej cenione jest więc mięso pieczonego prosięcia. Tradycyjnie prosiaki piecze się w całości, te młodsze w brytfannach w piecach do pieczenia chleba, te większe przez wiele godzin na rożnach, na świeżym powietrzu, co jest znakomitą okazją do biesiadowania za suto zastawionym stołem. Dziś zazwyczaj prosiaki piecze się na większe uroczystości rodzinne czy też firmowe spotkania integracyjne, a obowiązkowo na Nowy Rok, co stało się powszechnie kultywowanym rytuałem. Obyczaj nakazuje podawać prosiaka na Nowy Rok. Symbolizuje on dostatek i wiarę, że nadchodzący rok będzie dla gospodarza pomyślny i dostatni. Jest podawany tak na ciepło, jak i na zimno, ale przede wszystkim musi być chrupiący. Do prosiaka podaje się sałatkę z ziemniaków i fasoli, dymkę, rzodkiewki, małe cebulki lub ogórki w occie oraz bardzo lubianą sałatkę francuską.

Prosię opłucz i wytrzyj do sucha. Natrzyj solą w środku i na zewnątrz. Włóż do brytfanny odpowiednią ilość tłuszczu oraz prosiaka. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 200 st C dopóki mięso nie będzie miękkie, skórka rumiana i chrupiąca. W trakcie pieczenia smaruj prosiaka zimnym olejem od czasu do czasu do brytfanny dolewaj ciepłej wody. Prosiaka piecze się od 2 do 3 godzin w zależności od wielkości. Tak upieczone mięso pokrój na porcje i podawaj na ciepło z różnymi sałatkami. Zamiast prosiaka można upiec część młodego wieprzka. W takim przypadku mięso posól i włóż do brytfanny z małą ilością wody. Wstaw do piekarnika. Po 20 minutach wyjmij z piekarnika, wytrzyj powierzchnię skóry i ponacinaj ją w kratkę na głębokość około 3 mm. Wstaw ponownie do piekarnika. W czasie pieczenia mięso smaruj zimnym olejem, tak, aby otrzymać chrupiącą, apetycznie wyglądającą skórkę.

 • Komentarze i opinie
 • tomek
  tomek

  Byłem w Chorwacji i z polskiego przyzwyczajenia długo szukałem jakiegoś kurczaka z grila - tak jak u nas często na ulicach mozna kupić. I zdziwiony byłem że nigdzie u nich nie można tego było spotkać. Wszędzie natomiast był wielki grill z pieczonym prosiakiem i kucharzem zapraszającym wręcz machającym do kierowców aby zjechali i u niego kupili prosiaka - To teraz już wiem dlaczego tak jest. Faktycznie nie ma ptaka nad prosiaka :)

  14 kwietnia 2008
 • yvonne
  yvonne

  Miałam okazję zjeść trochę mięsa z prosiaka gdyz "gozda" (gospodarz) był kucharzem i zaserwował taką oto potrawę. Mi nie smakowało :P

  7 lipca 2008
 • js
  js

  Odojak - tak się nzywa prosiak pieczony

  21 maja 2012
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]