Krka

Rzeki Chorwacji, kończące swój bieg w Adriatyku, są przeważnie krótkie i bardzo malownicze. Najpiękniejsza z nich - Krka - bierze początek w Górach Dynarskich, potem żłobi kanion wśród wysokich skat i spada kaskadami po wysokich progach, koto miasteczka Śkradin, tworząc słynne wodospady. Cały teren wokół Šibenika ukształtowany jest przez rzekę płynącą wapiennym korytem. Jej bieg wyznacza naturalną granicę pomiędzy północną a środkową częścią Dalmacji. Najpiękniejszy i najbardziej interesujący jest wodospad Skradinski buk oddalony od Szybenika 12 km.

Krka, uważana za najpiękniejszą i najbardziej romantyczną rzekę kraju, na całej swej długości (ok. 72 km) obfituje we wspaniałe cuda natury: spienione wodospady, kaskady, łagodne, błękitne zakola wśród zielonych lasów i bielejących w słońcu wapiennych brzegów. Na przestrzeni dziejów, począwszy od czasów najdawniejszych, Krka często stanowiła naturalną granicę państwa. Dziś objęta jest ochroną i wydziela Park Narodowy Krka.

Rzeka tworzy 17 kaskad o szerokości 100 m, pokonując 45-metrowy spadek terenu, a wszystko to dzieje się na długości 400 m. Krka płynie przez niewielkie lasy, a jej wody wpływają do jeziora Prokljansko.

Wodospad na rzece Krka
Wodospad na rzece Krka
Rzeka Krka uznawana jest za najpiękniejszą i najbardziej romantyczną rzekę kraju, na całej swej długości obfituje we wspaniałe cuda natury jakimi są spienione wodospady i

Nad piękną, nieujarzmioną rzeką położony był niegdyś ważny ośrodek klasztorny o tej samej nazwie, będący od 1072 r. siedzibą biskupstwa podległą metropolicie w Salzburgu. Ośrodek odegrał znaczącą rolę w procesie kolonizacji niemieckiej na terenach zasiedlonych przez Słowian karantańskich. Do dzisiaj zachowało się tu wiele zbytków architektury romańskiej.

Współrzędne geograficzne Krka
Latitude: N 45° 05’ 39" (45.095337), Longitude: E 14° 37’ 20" (14.622802)

Krka na forum

  • Tomek
    Tomek

    Cześć, z naszych dotychczasowych doświadczeń dotyczących zwiedzania chorwackich parków narodowych to zaliczone Plitvice, Velebit oraz Archipelag Briuni jednak wiele dobrego słyszałem o zwiedzaniu Krka. Nasi znajomi tam byli i powiedzieli nam że tu w przeciwieństwie to jezior można się wykąpać w orzeźwiającej rzece - czego kategorycznie nie można było zrobić w jeziorach (pod karą pieniężną nawet!). Moje pytanie skierowane jest do tych co już byli i kapali się w rzece Krka przepływającej przez wymieniony Park Krajobrazowy. Jak zwiedzać albo w zasadzie jak tam dojechać, gdzie zaparkować samochód oraz kiedy zacząć zwiedzanie? Ile kosztują bilety do parku? Ile trwa zwiedzanie i w ogóle jakie są wasze odczucia i wspomnienia związane ze zwiedzaniem tego miejsca?

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]