Kornati

Wyspy Kornaty stanowią południowo-zachodnią stanowią granicę północno dalmatyńskiego archipelagu. Na powierzchni około 300 km2 znajduje się ponad 140 wysp, z niezliczonymi, samotnie leżącymi zatokami z krystalicznie czystą wodą. Znaczna część archipelagu jest objęta parkiem narodowym. Brzegi patrolują strażnicy, by wytropić nurków lub rybaków łowiących bez zezwolenia.

Wycieczki statkiem organizowane są z Dugi Otok, Biogradu i Zadaru, a liczne wyspecjalizowane biura turystyczne mają w swym programie zwiedzanie wysp archipelagu. Za zwiedzanie parku należy zapłacić kupując odpowiedni bilet wstępu.

Obszar Parku Narodowego obejmuje 109 wysp, z których 72 liczą mniej niż hektar powierzchni. 85% to nieurodzajny, kamienno-pustynny obszar. Uprawy zajmują tylko 5% powierzchni. Wyrastające z atramentowego morza szaro-zielono piaskowe wyspy, o garbatym kształcie, porośnięte są bardzo ubogą roślinnością. Lecz la surowość czyni je szczególnie pięknymi i pociągającymi.

Chorwacki archipelag Kornati
Chorwacki archipelag Kornati
Chorwacki archipelag Kornati położony w środkowej Dalmacji, na południe od Zadaru. Składa się z około 147 wysp i ma powierzchnię ok. 320 km. Stanowi nie

Wegetacja na archipelagu została zniszczona przez bezmyślność pasterzy, którzy po wypaleniu nieużytków spodziewali się soczystych łąk. Im bardziej uboga była roślinność, tym bardziej bogaty był świat podwodny archipelagu. Kornaty były akwenem obfitującym we wszelkie gatunki ryb, i zarazem obszarem wzbudzającym kłótnie i spory. Rybacy z Sali na Dugi Otok wypływali dalej w morze i im został nadany przed Republikę Wenecką wyłączny przywilej łowienia ryb na tym obszarze. Rybołówstwo przynosiło znaczne dochody. Jednakże po pewnym czasie okazało się, że bogate w ryby łowiska zostały pozbawione ryb. Rozwinięte na początku wieku przetwórstwo zaopatrywane jest rybami pochodzącymi z importu. Opłacalny niegdyś połów gąbek obecnie całkowicie wstrzymano, ponieważ dno morskie zostało z nich ogołocone. Korale i roślinność podwodna zdołały jednak przeżyć. Obecnie zauważono występowanie coraz liczniejszych gatunków ryb.

Kornaty powstały na skutek zapadania się wybrzeża w postępie 1 metra na 1000 lat. W ten sposób morze wypełniło dawne doliny na lądzie. Największa wyspa archipelagu, wyspa Kornat, oraz Katina i Dugi Otok były przed 2000 lat lądem. Dzisiaj niektóre budowle z tego okresu znajdują się tuż pod powierzchnią lustra wody. Erozja i działanie promieni słonecznych uformowały z pionowo ułożonych kamieni, urwiska sięgające 80 m wysokości Dla żeglarzy, którzy szukają wymarzonych przystani, niektóre wyspy mogą stanowić prawdziwe niebezpieczeństwo. Liczaca tylko 70 x 50 m wyspa Taljuric jest na przykład często zalewana falami morskimi i łatwo jej nie zauważyć.

Wyspy archipelagu Kornati
Wyspy Kornati w Chorwacji to najliczniejsze i najgęstsze skupisko wysp na Adriatyku, a jednocześnie jeden z najpiękniejszych archipelagów na całym świecie. Wyspy tworzą wspaniałe krajobrazy,

Współrzędne geograficzne Kornati
Latitude: N 43° 50’ 19" (43.8386128), Longitude: E 15° 14’ 36" (15.2434065)

Kornati na forum

  • Brak rozmów na temat Kornati.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]