Jeziora Plitwickie

Park Narodowy Jezior Plitwickich leży w pól drogi między Zagrzebiem a Zadarem. Na obszarze 19,5 hektarów lesistych pagórków znajduje się tu 16 turkusowych jeziorek połączonych wodospadami i kaskadami. Słynne tektoniczno-krasowe jeziora biorą początek z dwóch niewielkich rzeczek o wdzięcznych nazwach - Czarna i Biała, które łączą się niedaleko miejscowości Plitvicki Ljeskovac, tworząc jezioro Prośćanskie - pierwsze z 16 Jezior Plitvickich. Bogate w minerały wody rzeźbią sobie nowe ścieżki w skale, tworząc z wapiennego tutu wciąż zmieniające się formy.

Park Narodowy jeziora Plitvice znajduje się na Uście Światowego Dziedzictwa Murowego i Przyrodniczego UNESCO, jego ozdobą jest naturalne, szczególne piękno szeregu jezior, wodospadów i strumieni, które znikają i ponownie się pojawiają, stale zmieniając swój wygląd. Dlatego waśnie warto uchwycie niepowtarzalny moment w tej galerii przyrody. Zajmuje obszar 20 000 ha: około 200 ha przypada na jeziora, 14 000 ha na lasy, które tu i ówdzie zachowały charakter pierwotnej puszczy. Flora rozwinęła się tutaj wspaniale i stanowi raj dla licznych gatunków ptaków (m.in. sępy) i innych zwierząt. Żyją tu sarny, niedźwiedzie, wilki, dzikie świnie, żbiki i wydry, którym gdziekolwiek indziej groziłoby wyginięcie. Ten system jezior powstał na skutek powolnej erozji równiny zbudowanej ze skał wapiennych i dolomitów. Płynąca tu rzeka Korana wypłukała twardszy dolomit i w tych miejscach powstały szerokie jeziora. W bardziej miękkiej wapiennej skale powstały głębokie zapadliny i fiordy tworząc system niżej położonych jezior. Na tym bogatym w deszcze obszarze są idealne warunki dla wegetacji mchów i porostów.

Odkładający się wapień i magnez, a także pewne gatunki mchów i porostów utworzyły i tworzą nadal wapienną martwicę w tych miejscach, gdzie istnieją naturalne rozgraniczeniu jezior. Ściany dzielące jeziora powiększają się, Pod silnym naciskiem wody bariery te ulegają zniszczeniu i w ten sposób rozpoczyna się proces ich tworzenia od nowa. Zjawisko to powoduje, że dno i ściany jezior pokryte są białą warstwą, której woda nadaje niepowtarzalny urok. Należy zauważyć, że wszystkie przed mioty znajdujące się w wodzie, na przykład spadające do wody pnie drzew pokrywane są białą powloką i kamienieją. Wstęp do parku jest płatny. W cenie bile tu znajduje się opłata za skorzystanie albo z łodzi, którą można odbyć przejażdżkę po jeziorze Kozjak, albo z kolejki kursu jadącej po prawej stronie jezior.

Jeziora Plitwickie
Jeziora Plitwickie
Przepiękne wielkie wodospady ciągnące się między wieloma jeziorami znajdującymi się na różnych wysokościach względem siebie. Warto zwiedzać Jeziora Plitwickie wiosną gdy wszystko do okoła rozkwita.

Drewnianymi mostkami można wędrować aż 18 km brzegiem jeziorek i strumieni, między huczącą wodą. Jeziora powstały na skutek długotrwałego procesu erozji równiny zbudowanej ze skat wapiennych i dolomitów. Przepływająca tędy Korana wypłukała twardszy dolomit, a w skałach wapiennych, bardziej miękkich i podatnych na działanie wilgotnego i deszczowego mikroklimatu utworzyły się głębokie zapadliny i fiordy. W miejscach naturalnych przerw między jeziorami, odkładający się wapień i magnez oraz niektóre gatunki mchów i porostów tworzą wapienną martwicę. W związku z tym ściany odgraniczające jeziora wciąż się powiększają. Jednocześnie pod wpływem silnego nacisku wody bariery w pewnym momencie ulegają zniszczeniu i cały proces zaczyna się od nowa. To ciekawe zjawisko powoduje, że niecki jezior są białe, co nadaje im niepowtarzalny charakter. Wszystkie przedmioty, które przypadkowo wpadną do wody pokrywają się białą powłoką i kamienieją. Na terenach wokół jezior powstały idealne warunki rozwoju dla mchów, porostów i innych lubiących wilgoć roślin, dzięki czemu osiągają one imponujące rozmiary i niezwykły wygląd. Nieprzeciętna flora zachowała gdzieniegdzie charakter prawdziwej puszczy zamieszkiwanej przez liczne gatunki ptaków i zwierząt. Żyją tu m.in. sępy, mimy, niedźwiedzie, wilki, dzikie świnie, żbiki i wydry.

Jeziora Plitvickie dzielą się na dwie grupy: Górne (większe) i Dolne (mniejsze). Jeziora Górne powstały na skutek zawalenia się stropów podziemnych grot, do których kaskadami spływały wody z górnych części terenu. Jednym z najpiękniejszych miejsc na ich obszarze jest Tomićevo Pogledalo, z którego rozciąga się wspaniały widok na jezioro Ciginovac, szczyty Pljesavicy oraz kaskady i wodospady. Największym i najpiękniejszym wodospadem jest Galovacki Buk, którego wody spadają z wysokości 20 m. Kozjak, największe jezioro o długości 3 km i szerokości 500 m, jest zasilany wodą spływającą wodospadami z wyżej położonych zbiorników. Jego wody są nie tylko przejrzyste, ale i ciepłe - ich temperatura wynosi ok. 24°C.

Plitwickie Jeziora
Park Narodowy Jezior Plitwickich leży w pól drogi między Zagrzebiem a Zadarem Plitwickie Jeziora w Chorwacji Plitvice.

Jeziora Dolne (jest ich cztery) rozlewają się w głębokim kanionie o oślepiająco białych ścianach, co w połączeniu z turkusową wodą daje niesamowity efekt. Największe z nich, Milanovac, położone jest między dwiema wysokimi ścianami skalnymi. Jego wody spływają do niżej położonego Gavanovac otoczonego stromymi i nieprzystępnymi skatami. Droga prowadząca wzdłuż jego brzegów wyciosana jest w skale. Wszystko to stanowi o niezwykłym, niemal pocztówkowym krajobrazie okolicy.

Czwartym, i zarazem ostatnim, z Jezior Dolnych jest Novakovicia Brod, którego wody tworzą wspaniały, trzydziestometrowy wodospad Sastavci. Z drugiej strony kotliny spływa Plitvicki Potok wpadający do rzeki Korany. Groty i kaskady Za najbardziej urokliwe miejsce na obszarze Jezior Dolnych uchodzi teren wokół jeziora Kaluderovac, gdzie liczne wodospady przechodzą stopniowo w mniejsze kaskady, które wydają się przeskakiwać nad porośniętymi zieloną trawą progami. Obok Wielkiej Kaskady znajduje się bardzo ciekawa Grota Mnicha z bajkowymi stalaktytami. Jeszcze bardziej interesująca jest Błękitna Grota częściowo znajdująca się pod wodą.

Choć to piękne miejsce, ja jednak swoją czarną historię, bowiem to właśnie w Plitvicach rozpoczęta się wojna domowa. 31 marca 1991 r. Serbowie zajęli budynek dyrekcji parku. Zamordowany przez nich w wielkanocną niedzielę policjant Josip Jović był pierwszą ofiarą konfliktu. Kiedy w sierpniu 1995 r. chorwacka armia odbiła park, okazało się, że przyroda wyszła z działań wojennych bez szwanku, ale z okolicznych hoteli zostały tylko ruiny.

Warto zwiedzić Park Plitvickich Jezior, obcując ze wspaniałą, miejscami jeszcze dziką przyrodą; przyjrzeć się pięknym turkusowym wodospadom wśród białych skał i zielonej roślinności; pospacerować ścieżkami między jeziorami i obejrzeć Grotę Mnicha. W czasie zwiedzania bardzo pomocna będzie mapa turystyczna dostępna na recepcji oraz w kasach biletowych, ponieważ liczba dróg i ścieżek - zresztą dobrze oznakowanych - jest bardzo duża. Także dla zmotoryzowanych turystów wyznaczone są drogi i odpowiednie miejsca widokowe. Wojna, która rozpoczęła się tutaj w Wielkanoc 1991 r. i czystki etniczne spowodowane przez Serbów oszczędziły naturę, lecz oba kempingi Plitvice zostały zniszczone, podobnie jak wiele domów w okolicy.

Współrzędne geograficzne Jeziora Plitwickie
Latitude: N 44° 52’ 54" (44.882269), Longitude: E 15° 37’ 11" (15.619640)

Jeziora Plitwickie na forum

  • Tomek
    Tomek

    Chciałem się z wami wszystkimi podzielić moimi doświadczeniami podczas zwiedzania plitwickich Jezior w trakcie wyjazdu na urlop do Chorwacji. Otóż założenia były takie by podczas pokonywania drogi do Splitu a następnie przeprawy promowej na wyspę Hvar zwiedzić Plitwickie Jeziora. Wyruszyliśmy z Polski ze szczecina A więc do pokonania mieliśmy całą Polskę Niemcy Austrię słowenię następnie kierowaliśmy się na stolicę Chorwacji Zagrzeb a stamtąd poprzez wspomniane Pitwickie Jeziora w stronę Adriatyku. Ponieważ pierwsza część trasy zajęła nam 2 dni a nie jak przypuszczałem 1 plany trochę się skomplikowały. Do Pitwickie Jeziora dotrzeć mieliśmy według naszego założenia Po pierwszym dniu jazdy pokonując Niemcy Austrię słowenię i część Chorwacji. Ponieważ urlop mieliśmy wytyczony absolutnym szczycie sezonu plan ten okazał się niemożliwy do zrealizowania. Najpierw utknęliśmy w wielokilometrowy korkach w okolicy Monachium następnie kilka godzin straciliśmy na przejściu granicznym już z Chorwacją a następne godziny straty okazały się na obwodnicy Zagrzebia. Do plitwickich jezior dojechaliśmy o tak późnej porze że ich zwiedzanie okazało się całkowicie niemożliwe. Mimo że na trasę nie wyjechaliśmy nawet wczesnym świtem a dosłownie późną nocą. Po całonocnej i całodziennej drodze nie mieliśmy nawet siły by zwiedzać Pitwickie Jeziora. Musieliśmy stoję plany zweryfikować i w okolicy Pitwic po szukać noclegu. Szkoda że tak późno postanowiliśmy zmodyfikować nasz plan bo znalezienie noclegu w okolicach Zagrzebia byłoby o wiele łatwiejsze I na pewno tańsze. Plitwice to wioska to nawet nie miasto. Na Booking.com znalezienie noclegu w tej okolicy okazało się wręcz niemożliwe. Z pomocą przyszedł Internet i Google. Jednak i tak nie było łatwo. Zatrzymaliśmy się u jakiejś babciny która w zasadzie chyba nawet nie żyje z wynajmowania pokoju bo mam wrażenie że dla nas zrobiła wyjątek. No dobra Zatrzymaliśmy się przez spaliśmy wcześnie rano po zjedzeniu pysznego obfitego śniadanka rozpoczęliśmy praktycznie jako pierwsi przy kasie biletowej zwiedzanie Pitwickich Jezior. I moja pierwsza opinie na temat parkingu. Absolutnie nie ma problemu by pozostawić tutaj samochód. Jeśli chodzi o ilość parkingów ich pojemność i skomunikowanie z głównymi bramami do parku jest to całkiem logicznie przemyślane. Oczywiście za parkowanie samochodu trzeba dodatkowo zapłacić. Ale w dzisiejszych czasach jest to chyba normalne. Na zakupionym bilecie widnieje kilka wariantów zwiedzania plitwickich Jezior. Warianty te różnią się w zasadzie ilością czasu jaki chcemy poświęcić na samo zwiedzanie. W cenie biletu wstępu do parku wliczone mamy podróżowanie wodnym tramwajem (takim niewielkim stateczkiem czy promem jak to nazwać) oraz podróż lokalnym autobusem. O ile pamiętam Oby zaliczyć obie atrakcje należy wybrać najdłuższy wariant trasy. Ponieważ całą wcześniejszą dobę spędziliśmy siedząc w samochodzie a plitwickich jeziorach byliśmy praktycznie pierwszymi turystami Postanowiliśmy wybrać najdłuższy wariant zwiedzania Parku. Specjalne przygotowane kładki chodniki alejki tabliczki z podpisami większych wodospadów. Punkty widokowe oraz do odpoczynku wszystko fajnie z głową wykonane i przemyślane by zwiedzanie było maksymalnie przyjemne. Choć jak wcześniej wspomniałem zwiedzaliśmy w szczycie sezonu cień drzew i orzeźwiająca bryza od wodospadów zapewniały idealne wręcz warunki do zwiedzania. Upał jaki lał się z nieba praktycznie w ogóle nam nie przeszkadzał. Większość zwiedzania odbywa się bowiem w cieniu drzew. Oraz w bezpośrednim kontakcie z otaczającą wodą strumykami i wodospadami. Łącznie normalnym tempem zwiedzanie plitwickich jezior zajęło nam około 6 godzin. Wprawdzie mogliśmy to zrobić szybciej ale z racji tego że byliśmy tam wcześnie rano nic nas nie goniło. Potwierdziło to jednak fakt że nasz pierwotny plan zwiedzania plitwickich Jezior w trakcie podróży do miejsca docelowego w Chorwacji okazał się kompletnie niewykonalny. Jeżeli ktoś z was Planując wyjazd do Chorwacji Chcę zwiedzić Pitwickie Jeziora przy okazji przejeżdżając w okolicy to jest to raczej niewykonalne. Nawet najkrótszy wariant trasy zwiedzania (który w mojej opinii bardzo dużo traci) wymaga poświęcenia minimum 2 godzin plus ewentualne godzina na parkowanie samochodu i zakup biletów. Wychodzi więc jakieś 5 godzin a o tym ciężko powiedzieć że jest to zwiedzanie przy okazji podróży. Planując swoje wakacje w Chorwacji należy tak zaplanować zwiedzanie plitwickich jezior by móc z dojazdem to i powrotem do miejsca docelowego poświęcić na to cały dzień. Zatrzymując się na wybrzeżu Chorwacji dobrym punktem wypadowym jest okolica od rijeki do karlobagu. Zatrzymując się w głębi lądu dobrym miejscem może być na przykład Zagrzeb lub jego okolice lub miasto Katalogach, gdzie znajduje się znany wszystkim chorwackiej Browar. Ogólnie bardzo Polecam zwiedzanie plitwickich jezior gdyż jest to niepowtarzalne miejsce z jakim nie spotkałem się nigdzie indziej w Europie.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]