Karnawał w Rijece

Karnawał w Rijece zaliczany jest do jednego z trzech najatrakcyjniejszych karnawałów w Europie. Do tradycji pochodów karnawałowych w Rijece oficjalnie powrócono w roku 1982.

Karnawał w Rijece
Karnawał w Rijece
Coroczny karnawał w Rijece, na Istrii

Nikt wówczas nie wierzył, że w ciągu kilku lat ta impreza stanie się tak popularna. W roku 1995 Rijeka została pełnoprawnym członkiem Europejskiej Fundacji Miast Karnawałowych (Foundation European Carnival Cities) FECC. W karnawałowym pochodzie bierze udział około 9 000 uczestników, co czyni Karnawał w Rijece jednym z najbardziej znanych w Europie.

Karnawał w Rijece stanowi dziedzictwo europejskie, ma charakter miejski, tak jak wenecki czy niemiecki, z elementami folkloru i mitologii słowiańskiej. Z wielkiego bogactwa tradycji odpustowych należy wyróżnić zvončari (dzwonnicy), grupę najbardziej charakterystyczną dla tego obszaru Chorwacji.

pl.croatia.hr
 • Komentarze i opinie
 • Joana
  Joana

  Rijeka słynie z licznych imprez organizowanych przede wszystkim podczas karnawału. Podczas największej - parady masek (ostatnia niedziela karnawału) - na ulicach miasta bawi się kilka tysięcy osób. W maju przypadają Dni Jazzu, w czerwcu święto patrona miasta św. Wita i regaty Fiumanka. Rozpoczyna się wówczas trwające do września Lato w Rijece. Program jest bardzo bogaty, a koncerty, przedstawienia, imprezy rekreacyjne i wystawy odbywają się prawie każdego dnia.

  Karnawał w Rijece
  Karnawał w Rijece
  29 stycznia 2014
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]