Napoleon na ziemiach chorwackich
-
JanuszPo likwidacji postanowieniem traktatu austriacko-francuskiego Republiki Weneckiej monarchia habsburska zajęta Istrię wraz z wyspami kvarnerskimi i Dalmację z Boką Kotorską. Austriacy odrzucili propozycję Chorwatów, aby Dalmację przyłączyć do Banowiny chorwackiej. Tylko Republika Dubrownicka pozostała wolna. Cesarz Francuzów - Napoleon I, po zwycięstwie pod Austerlitz odebrał Austriakom wszystkie posiadłości. 26 maja 1806 r. wojska francuskie wkroczyły do Republiki Dubrownickiej (potem, w 1808 r. Dubrownik formalnie wcielono do Dalmacji, a tym samym do Królestwa Włoskiego).
30 października 2014
Napoleon ustanowił władzę wojskową i cywilną, a kraj podzielono na 4 dystrykty: zadarski, śibenicki, splicki i makarski. Dystrykty dzieliły się na kantony, a te z kolei na gminy. Dandolo Wenecjanin sprawujący tu cywilną władzę - utworzył 19 szkól ludowych dla chłopców i 14 dla dziewcząt, stworzył gimnazja i seminaria duchowne, wyższą uczelnię w Zadarze i Splicie. Za jego rządów zaczęła wychodzić pierwsza chorwacka gazeta.
Dzięki Francuzom zbudowano na tych terenach drogi. W 1809 r Napoleon stworzył Prowincje Iliryjskie obejmujące Dalmację z Boką Kotorską, Istrię, miasto Triest, część Karynti, Krainę, część Chorwacji na południe od Sawy, Rijekę, chorwackie Primorie oraz Pogranicze Wojskowe wzdłuż granicy z Bośnią. I tutaj także Francuzi stworzyli szkolnictwo. Gazety wydawano w językach narodowych, czyli słoweńskim i chorwackim.
Kodeks Napoleona wprowadzał wolność religijną i osobistą. Wszystko to wyglądało wspaniale, a jednak władza francuska nie cieszyła się sympatią i przychylnością ludności. Być może miały na to wpływ ogromne podatki. Z drugiej strony, to właśnie Napoleon obudził w Chorwatach i inych narodach słowiańskich idee narodowowyzwoleńcze. Po upadku Napoleona do Chorwacji znów wkroczyły wojska austriackie i Chorwacja ponownie została włączona do Korony Św. Stefana. Dalmacja pozostawała w monarchi habsburskiej do 1918 r. - Wybrany temat nie zawiera żadnych odpowiedzi.