Roč

Dobrze rozbudowana droga prowadzi do Roč. Biegnie wzdłuż masywu Cićarija wysokiego na 1000 metrów. Miejscowość po raz pierwszy została wspomniana w dokumencie Henryka IV, który podarował Roč margrabiemu Odolricusowi. Ponieważ Roč był ważnym miejscem strategicznym, został otoczony pierścieniem murów, jak wszystkie miejscowości na tym terenie. Z umocnień pozostała jednak tylko masywna wieża miejska z odwachem.

Roč
Roč
 

O gospodarczym, kulturalnym i religijnym znaczeniu Roć świadczą kościół parafialny św. Bartłomieja i dobudowany do niego, po prawej stronie od głównego wejścia, niewielki kościół Sv. Antun. Pozbawiony wszelkich ozdób zewnętrznych kościół parafialny ma wewnątrz wystrój barokowy. W kościele św. Antoniego, który jest często brany za boczną nawę kościoła św. Bartłomieja, znajduje się na prawej ścianie krzyż wotywny z XII wieku. Jest w nim wyryty alfabet głagolicy. Roć był jednym z ośrodków rozpowszechniania tego najstarszego słowiańskiego pisma alfabetycznego utworzonego przez Cyryla.

Wiele kodeksów, pism i ewangeliarzy, znajdujących się obecnie w Zagrzebiu, Wiedniu i Kopenhadze, powstało właśnie w Roć. Klucz do kościoła można otrzymać u gospodyni proboszcza w budynku po lewej stronie kościoła św. Bartłomieja. Dysponuje ona także kluczem do kościółka Sveti Roć w pobliżu bramy miejskiej. We wnętrzu kościoła do obejrzenia są fragmenty fresków z XIV w. i ostrza do rytowania pisma w alfabecie głagolicy.

W Roć, przy rozgałęzieniu drogi do Hum, można zobaczyć stojącą przy drodze kolumnę parlamentu (Ćakaviskog sabora), która jest przypomnieniem autonomii Chorwatów i ich własnego dialektu. Pomnik ma kształt litery S jest początkiem wyrazu Slovo, które oznacza rozumienie, rozsądek.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]