Największe atrakcje w Rovinj

Zwiedzanie Rovinj najlepiej rozpocząć od rynku Marszałka Tito. Tu bierze początek, wytyczona w XVIII w. ulica Bregovita z przesklepionymi wejściami do domów i freskami w łukach. Stanowi ona najbardziej malowniczą ulicę miasta. Ulica Griźia, którą miejscowi artyści wykorzystują jako pasaż wystawienniczy, również bierze swój początek na placu Marszałka Tity i prowadzi do kościoła Sveta Eufemia (św. Eufemii).

Największe atrakcje w Rovinj
Największe atrakcje w Rovinj
Zapierająca dech w piersiach panorama Rovinj w dość pochmurny dzień. Usytuowanie miasta stanowiło w tamtych czasach twierdze nie lada do zdobycia. Dziś fortyfikacje stanowią ogromną

Na najwyższym wzniesieniu dawnej wyspy mieszkańcy wybudowali w XVIII wieku kościół parafialny według planów mistrza budowlanego Giovaniego Dozzi, w miejscu istniejącego wcześniej kościoła romańskiego. Przypominająca weneckie kampanile dzwonnica w Rovinj istniała już 70 lat, gdy rozpoczęto budowę kościoła. W następnych latach podwyższono ją do 60 m i w ten sposób stała się najwyższą dzwonnicą Istrii. Jej szczyt wieńczy ruchoma figura św. Eufemii, patronki miasta, wskazująca kierunek wiatru. Wewnątrz kościoła znajduje się bardzo cenny sarkofag świętej zbudowany według wzorów późno antycznych z przełomu IV i V wieku i płaskorzeźba z XIV wieku przedstawiająca jej postać.

Według starego przekazu św. Eufemia była męczennicą. Podczas panowania Dioklecjana w 304 r. została najpierw rzucona wygłodniałym lwom, następnie zamęczona przez łamanie kołem. Relikwie świętej przewieziono do Konstantynopola, a w okresie obrazoburstwa zapomniano o nich. W cudowny sposób zostały one 13 lipca 800 r. wyrzucone przez morze na brzeg w pobliżu Rovinj. Fresk obok sarkofagu ukazuje tę niezwykłą scenę. Od tego czasu kościół stał się celem pielgrzymek. Przybywają do niego liczni pątnicy w dniu uroczystości świętej, które odbywają się 16 września.

Oprócz sarkofagu w kościele znajdują się inne skarby. Są wśród nich obrazy Giovaniego Contarini, ucznia wielkiego malarza włoskiego Tycjana. Rzeźby w kościele są dziełem włoskiego mistrza Gerolamo Laureato. Przy promenadzie portowej znajduje się muzeum regionalne, w którym organizowane są wystawy sztuki. Latem muzeum jest czynne także wieczorami.

Najstarsza budowla Rovinj znajduje się poza historycznym centrum miasta, na kontynencie, w pobliżu dworca autobusowego, przy Trg Oslodode (Plac Wyzwolenia). Jest to siedmiokątne baptysterium z XII wieku. Pozostanie zapewne wieczną tajemnicą, dlaczego budowniczy odstąpił od klasycznego ośmiobocznego rzutu.

Położenie Rovinj pomiędzy dwoma zatokami - północną Valdibora, południową Katarina - nadało miastu dwa oblicza. Jego część północna jest masywna i przystosowana do obrony. Domy tworzą stromą ścianę, trudną do zdobycia z zewnątrz. Południowa część natomiast, z portem i uroczą promenadą, jest bardziej przyjazna dla ludzi. Stare miasto zamknięte jest dla samochodów, można więc bez przeszkód spacerować. Jeśli ktoś pozostaje na miejscu i nie udaje się na wyspy celem zażywania kąpieli, może znaleźć niedaleko promenady portowej, poniżej hotelu Rovinj, urocze miejsca na skałach i tu spędzić wolny czas. Schody wskażą drogę.

Rovinj z lotu ptaka
Film przedstawia Rovinj z lotu ptaka, największe atrakcje turystyczne, zabytki które warto zwiedzić.

Na południe od Rovinj przy Zlatni rt (Punta Corrente) leży założony w 1860 r. park z egzotyczną roślinnością i pięknymi alejami spacerowymi. Z dwoma wyspami kąpieliskowymi, położonymi opodal, Sveta Katarina i Crveni otok, jest regularne połączenie komunikacyjne. Na Crveni otok panuje specyficzny klimat, sprzyjający wiecznie zielonej roślinności. Wydaje ona oszałamiające korzenne zapachy. Na wyspie można spotkać ślady obecności rzymskiej oraz klasztor z przełomu VI i VII w. przejęty później przez franciszkanów.

W XIX w. cała wyspa wraz z mocno zniszczonymi budynkami klasztornymi została sprzedana hrabiemu lvanovi Gcorgowi Hiitterrodt, który założył park i odbudował klasztor. W zamku i małej kaplicy można obejrzeć obrazy Aleksandra Kirchnera tematycznie nawiązujące do rozwoju austriackiej floty handlowej i wojennej oraz żeglugi w okolicach Rovinj. Nie należy zapominać, że miasto aż do powstania portu wojennego Pula było najważniejszym portem Austrii na zachodnim wybrzeżu.

Wybrzeże rovinjskie jest bardzo urozmaicone. Jest porośnięte bujnymi lasami dębu korkowego, który należy do drzew wiecznie zielonych, i lasami sosnowymi typowymi dla wybrzeża śródziemnomorskiego. Okolica nadaje się tylko na wędrówki piesze, ponieważ prawie nie ma tu utwardzonych dróg. Droga wzdłuż wybrzeża prowadzi do Villa Rubina i do centrum nudystycznego Polari. Kemping Veśtar leży dalej w kierunku południowym.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]