Najciekawsze zabytki w Rovinj

W okolicach nabrzeża Stare miasto najciekawiej prezentuje się od strony morza wybudowane tuż nad wodą domy sprawiają wrażenie, jakby wyrastały wprost z niej. Od południa, gdzie znajdują się port i przystań żeglarska, wybudowano długie falochrony, przy których cumują łódki i promy. Promenada przy porcie jest ulubionym miejscem spacerów. Można usiąść w jednej z kafejek lub restauracji i popatrzeć na osłaniającą port wyspę Sveta Katarina.

Wąskie kręte uliczki
Wąskie kręte uliczki
Na szczyt starego miasta Rovinj prowadzą wąskie bardzo kręte uliczki którymi przemieszczają się mieszkańcy miasta. Dotarcie do szczytu gdzie znajduje się kościół i wspaniały punkt

Do promenady przylega Trg Marsala Tita, latem pełen turystów, którzy chętnie odwiedzają knajpki i sklepiki oraz odpoczywają przy fontannie. Przy placu stoi intensywnie różowy barokowy pałac, zbudowany w XVII w. dla rodu Califfi. Jest siedzibą Muzeum Regionalnego. Zgromadzono w nim kolekcję etnograficzną i przedmioty dotyczące tradycyjnego rybołówstwa, są też działy archeologiczny i numizmatyczny. .

Stary Rovinj zbudowano na wyspie oddzielonej wąską cieśniną od lądu. W VII stuleciu wzniesiono wokół mury obronne, wielokrotnie naprawiane i przebudowywane w późniejszych wiekach. Do miasta prowadziło siedem bram, z których do obecnych czasów dotrwały trzy: brama św. Benedykta, Portica i brama św. Krzyża. Na miejscu kolejnej w XVII w. powstał barokowy Łuk Balbi, który pełni obecnie rolę bramy starego miasta.

Na wzgórzu nad starówką króluje olbrzymi kościół św. Eufemii. Z Trgu Marsala Tita prowadzi tu uliczka Grisia, przy której wystawiają swoje prace malarze. Świątynia jest tak duża, że kilkupiętrowe kamieniczki wydają się przy niej parterowymi domkami. Zbudowany z szarego kamienia kościół zwraca się fasadą ku morzu, a otacza go spory plac.

Do X w. na najwyższym wzgórzu starego Rovinja stał kościółek św. Jerzego, gdzie w 800 r. umieszczono ciało męczennicy Eufemii, przywiezione z Konstantynopola. Niewielką świątynię niedługo później zastąpiono wczesnośredniowieczną bazyliką. O budowie obecnego kościoła zdecydowano w 1720 r. Osiem lat później przeniesiono do niego sarkofag św. Eufemii, świątynię konsekrowano w 1756 r.

Kamienny sarkofag i ołtarz św. Eufemii znajdują się po prawej stronie kościoła. Sarkofag, zbudowany według wzorców późnego antyku w III stuleciu, przypomina niewielką kaplicę. Wewnątrz są szczątki świętej oraz woskowy model twarzy, zdjęty z kości czaszki w 1953 r. Malowidła obok ołtarza ilustrują legendę o życiu i śmierci świętej. Piękne XVIII-wieczne marmurowe ołtarze w nawie głównej i bocznych, podobnie jak niektóre obrazy, są dziełem ucznia Tycjana Gerolama Laureaty.

Stare miasto w Rovinj
Niewątpliwie największą atrakcją Rovinj jest stare miasto z monumentalnym kościołem wznoszącym się ponad wszystkie budynki.

Do kościoła przylega czworoboczna wieża o rekordowej wysokości 60 m. Budowę rozpoczęto 3 grudnia 1651 r., a trwała z przerwami 26 lat. Projektant Aleksander Monopole wzorował się na słynnej kampanili wzniesionej półtora wieku wcześniej przy bazylice św. Marka w Wenecji. Początkowo na szczycie stała drewniana rzeźba patronki świątyni, jednak w 1756 r. zniszczył ją piorun. Dwa lata później spaloną rzeźbę zastąpiono miedzianą figurą św. Eufemii, wykonaną przez braci Vallani. Jest ruchoma i obraca się w zależności od kierunku wiatru.

Najstarszy zabytek Rovinja - kaplica św. Trójcy zbudowana w XIII w. z kamiennych bloków na nietypowym planie siedmiokąta. Poza starówką jest również usytuowany barokowy klasztor Franciszkanów. Budowę klasztoru i należącego do niego kościoła św. Franciszka z Asyżu ukończono w 1710 r. Zgromadzono w nich interesujące zbiory ksiąg wydanych w XVI-XVIII w. oraz sztuki sakralnej.

Chorwacja i Czarnogóra Przewodnik Pascal
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]