Malownicze miasteczko Opatija

W 2004 r. Opatija i okoliczne miejscowości - Ićići, łka, Lovran, Medve-ja i Mosćenićka Draga - obchodziły 160-tą rocznicę przyjazdu pierwszych turystów. Tworzą one teraz jeden, prawie nieprzerwany pas turystycznych osiedli. Miasteczko ciągnie się wzdłuż wybrzeża. Główna ulica nosi imię Marśala Ti-ta. Jest przy niej większość hoteli, restauracji, biur turystycznych. Przez Opatiję przejeżdża większość autobusów z Puli i wschodniego wybrzeża Istrii, m.in. do Rijeki, Zadaru, Szybeniku i Splitu, Dubrownika, Zagrzebia i Krk.

Promenada Lungomare
Promenada Lungomare
Wzdłuż brzegu Opatiji zbudowano promenadę spacerową im. Cesarza Franciszka Józefa (Lungomare).

Zwiedzając centrum miasta, warto przespacerować się obok ładnych, otoczonych ogrodami willi i pensjonatów z przełomu XIX i XX w. W parku przy morzu, między hotelami Kvarner i Millenium stoi XVI-wieczny kościół św. Jakuba (crkva sv, Jakoba). Niedaleko hotelu Kvarner można zobaczyć najstarszą w Opatiji willę Angiolina. W parku rośnie też wiele egzotycznych okazów, np. olbrzymie magnolie, kamelie japońskie czy cedry. W pobliżu hotelu Imperial znajduje się fontanna Słońca i Księżyca z 1889 r., zaprojektowana przez Hansa Rathautskyego.

Promenada Lungomare Wzdłuż brzegu zbudowano promenadę spacerową im. Cesarza Franciszka Józefa (Lungomare). Jej pierwszy odcinek, od Slatiny do zatoki Volosko oddano do użytku w 1889 r. Promenada ma 12 km długości i łączy północne przedmieścia Opatiji z Lovranem. W każdej z mijanych miejscowości można z niej zejść na główną szosę i wrócić autobusem do punktu startu albo też zrobić postój w jednej z maleńkich zatoczek kąpielowych. W wielu miejscach Lungomare zbudowano na półkach skalnych nad samą wodą. Dobre oświetlenie sprzyja wieczornym spacerom.

  • Komentarze i opinie
  • Joana
    Joana

    Piękne miejsce, dla turystów i nie tylko. Miasteczko jest bardzo romantyczne - polecam zwłaszcza młodym i zakochanym parom!

    29 stycznia 2014
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]