Chorwacja - Zwiedzanie Katedra św Jakova w Šibeniku

Katedra św Jakova w Šibeniku

Katedra św Jakuba (Jakova) i jej górujące nad miastem strzeliste wieże katedry są dowodem bezcennego gotycko-renesansowego zabytku chorwackiej sztuki dalmatyńskiej. Budowę świątyni rozpoczęto w 1431 r., a zakończono w roku 1536. Powstała na miejscu starego kościoła romańskiego, z którego pochodzą dwie rzeźby: lew umieszczony w portalu po stronie północnej oraz święci Piotr i Paweł. Główny portal przedstawia 12 Apostołów i Sąd Ostateczny. Najpiękniejsze fragmenty budowli są dziełem Juraja Dalmatinaca, znanego na świecie jako Giorgio Orsini Sebenico. Ten genialny artysta był również twórcą portalu Pałacu Dożów w Wenecji. Budowlę katedry przejął od mistrzów weneckich. Początkowo miał to być skromny kościółek z jedną nawą, ale ojcowie miasta zadecydowali o powstaniu bardziej okazałej budowli.

Katedra świetego Jakuba
Katedra świetego Jakuba
Katedra św. Jakuba w Sibeniku to typowa katedra rzymskokatolicka, znajduje się bezpośrednio w Szybeniku w Chorwacji, znajduje się na listach światowego dziedzictwa UNESCO.

Baptysterium, czyli kaplica chrzcielna, została dodana do głównej bryły przez Dalmatinaca. Szereg absyd bocznych ozdobionych jest fryzem z rzeźbami głów królów, poetów, mędrców, marynarzy, znanych kobiet i innych wybitnych osobistości jego czasów (razem 74 portrety). Każda z głów to odrębne studium charakteru. Prócz tego artysta zaprojektował postacie aniołów w tabernakulach bocznych ołtarzy, dodał krótką poprzeczną nawę oraz kopułę.

Katedra na planie krzyża łacińskiego została wykonana z marmuru sprowadzanego z wyspy Brać i ciosanego kamienia. Po śmierci Dalmatinaca dzieło kontynuował uczeń wielkiego mistrza - Nikola Florentinac, który pobierał nauki również u słynnego Donatello. To on stworzył wieńczącą katedrę kopułę wspartą na kolumnach z różowego marmuru i półkolisty dach oświetlający wnętrze. Majestatyczna wewnętrzna przestrzeń została podzielona na trzy nawy sześcioma podwójnymi marmurowymi kolumnami o misternie rzeźbionych kapitelach. Po obu stronach prezbiterium biegną galeryjki o spiralnie skręconych kolumienkach i wykwintnej ornamentyce, tworząc niepowtarzalne arcydzieło wczesnego renesansu.

Z 12 bocznych kaplic, nad którymi biegną galerie, wyróżniają się pierwsza na prawo - epitafium według projektu Dalmatinaca i pierwsza na lewo, z sarkofagiem. W ołtarzu Św. Krzyża znajduje się krucyfiks J. Petrovicia z 1455 r. W ołtarzach św. Fabiana i Sebastiana obejrzeć można z kolei obraz Zaninbertiego ze szkoły Tycjana, pochodzący z XVII w., natomiast w ołtarzu Trzech Króli znajdują się dwie marmurowe płaskorzeźby z aniołami dłuta Florentinaca.

W ołtarzu głównym umieszczono postacie dwóch proroków oraz herby Šibeniku i Wenecji. Tutaj także znajdują się płyty nagrobne wykonane przez Nogulovicia, pochodzące z XVI w. Z południowej absydy schody, ozdobione głowami dziecięcymi (autorstwa Dalmatinaca), prowadzą do zakrystii, gdzie znajdują się wspaniałe rzeźbione szafy Nu każdym kroku zachwyca niesłychane bogactwo ozdób, rzeźb, ornamentów I militarnych dekoracji, które w kontraście z surowymi kamiennymi elementami tworzą niezwykły i niezapomniany efekt. W całej katedrze nie zastosowano żadnych elementów drewnianych w obawie przed pożarem. Nie ma też dzwonnicy, bo jej rolę miała pełnić wieża starych murów obronnych.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszÄ… osobÄ… rozpoczynajÄ…cÄ… temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]