Co warto zobaczyć w Rijece

Na pierwszy rzut oka Rijeka jako duże miasto przemysłowe nie zachęca do zwiedzania. Fasady monumentalnych budowli i pałaców z przełomu wieków są poczerniałe od spalin. Tynki odpadają. Dla wielu gości Rijeka jest tylko węzłem komunikacyjnym i najbardziej na północ wysuniętym dworcem wybrzeża adriatyckiego i tras morskich. Przy bliższym zapoznaniu się z miastem łatwo zauważyć, że Rijeka i jej okolice posiadają wiele pomników z przeszłości godnych obejrzenia.

Korzo
Korzo
Reprezentacyjny deptak spacerowy Rijeki to przeznaczone tylko dla pieszych Korzo, przy którym otwarto najdroższe sklepy.

Reprezentacyjny deptak spacerowy Rijeki to przeznaczone tylko dla pieszych Korzo, przy którym otwarto najdroższe sklepy. Zaczyna się przy Jadranskim trgu. Deptak przecina gwarny Trg Republike Hrvatske. W pobliżu jest Trg Rijećke rezolucije, przy którym stoi XIX-wieczny ratusz i XIV-wieczny kościół św. Hieronima. Przed ratuszem wznosi się XVI-wieczna kolumna z płaskorzeźbą opiekuna miasta, św. Wita, trzymającego w ręku model Rijeki.

Korzo wytyczono w miejscu, w którym były mury miejskie, zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1750 r. Ciągnęły się one także wzdłuż ulic F. Supila, A. Starćevića i Zrtava faśizma. Jedyną pamiątką po fortyfikacjach jest brama miejska z zegarem przy skrzyżowaniu Korzo z ul. I. Henckea. Podczas odbudowy miasta nadano jej wygląd barokowej wieży z kopułą i portalem ozdobionym rzeźbami austriackich władców, Karola VI i Leopolda I, wykonanymi przez Antonia Michelazziego. Za bramą jest Koblerov trg, a przy nim, między budynkami - Stara Brama - najstarszy zabytek Rijeki, pozostałość po rzymskich fortyfikacjach.

Niedaleko kanału, przy ul. Użarskiej stoi XIII-wieczny kościół Wniebowzięcia Błogosławionej Maryi Dziewicy, przebudowany w stylu barokowym, a przy świątyni - rijec-ka krzywa wieża. Zbudowana w 1377 r. dzwonnica jest odchylona od pionu o ok. 40 cm. Miejsce w pobliżu placu Grivica zajmuje ośmioboczna barokowa świątynia św. Wita. W ołtarzu głównym widnieje otaczany czcią XIII-wieczny krucyfiks. W boku ukrzyżowanego Chrystusa tkwi kamień. Podobno w 1296 r. pechowy karciarz Petar Lonćarić rozwścieczony przegraną rzucił kamieniem, który wpadł do kościoła i trafił w krucyfiks. Krzyż zaczął wówczas krwawić, a bluźniercę pochłonęła ziemia.

Trzy spośród pięciu muzeów Rijeki są usytuowane bardzo blisko siebie, przy ul. Muzejski trg i obok. Szybko można do nich dojść z Trgu Republike Hrvatske. W Muzeum Żeglarstwa i Historii Chorwackiego Wybrzeża zgromadzono zbiory archeologiczne, historyczne i poświęcone dziejom żeglarstwa. Muzeum Miejskie mieszczące się w dawnym budynku Muzeum Rewolucji, organizuje wystawy czasowe prezentujące historię Rijeki i okolicy. W Muzeum Przyrodniczym można się zapoznać z geologią, fauną i florą regionu.

Na wznoszącym się nad Rijeką wzgórzu Trsat stoi zamek Frankopanów oraz klasztor i kościół Franciszkanów z cudownym obrazem Matki Bożej. Tonące w zieleni wzniesienie jest popularnym miejscem wypoczynku i dobrym punktem widokowym.

  • Komentarze i opinie
  • Tomek
    Tomek

    Idąc z zachodu od strony Opatiji do centrum, zgodnie z oznaczeniami, mija się dworzec i dochodzi się do rynku Zabica, od którego nadbrzeżna droga, Riva, prowadzi dalej na południowy wschód. Jest to centrum miasta. Kierowcy powinni poszukać miejsca do parkowania (być może najlepiej w pobliżu rynku, po prawej stronie od Riva, przy Riva Boduli). Rynek Trżnica z licznymi, zadaszonymi pawilonami zbudowany został w 1881 roku. Konstrukcja z metalu i szkła uchodziła w tym czasie za bardzo awangardowe rozwiązanie architektoniczne. Wokół placu usadowiło się wiele niedrogich restauracji i kawiarni.

    4 kwietnia 2016
  • Anka
    Anka

    Przy Martwym Kanale (Mrtvi kanał), który niegdyś był ujściem rzeki Rjecina, dziś kotwiczą małe łodzie. Znajduje się tu Teatr Narodowy Ivana Zajca. Plany budynku opracowali architekci wiedeńscy Fellner i Helmer. W 1885 r. rozbłysło w teatrze światło elektryczne, pierwsze w mieście. W 1981 r. budynek został odnowiony i odbywają się w nim przedstawienia teatralne, baletowe i koncerty. Fasada utrzymana jest w stylu neorenesansowym. Na szczycie znajdują się alegoryczne figury przedstawiające dramat i muzykę - dzieło Augusta Benvenuli. Wnętrze teatru z potrójnymi loggiami i balkonem nawiązuje do architektury baroku. Sklepienie ozdobione jest malowidłami alegorycznymi wykonanymi przez Matscha i braci Gustawa i Ernesta Klimt. W 1945 r. na tej scenie po raz pierwszy zabrzmiał język chorwacki. Wkrótce potem Fiume mieniła nazwę na Rijeka. W 1953 r, teatrowi nadano imię Ivana Zajca, zwanego chorwackim Verdim.

    4 kwietnia 2016
  • Kamila
    Kamila

    Naprzeciwko teatru stoi Pałac Modelo projektowany także przez Fellnera i Helmera. W przeszłości mieściła się tu kasa oszczędności. Idąc ulicą Ivana Zajca dochodzi się do małego neobarokowego kościoła Sv. Nikola (św. Mikołaja), ufundowanego w 1790 r. przez prawosławną serbską kolonię kupców. Wewnątrz znajdują się cenne ikony pochodzące z Voj vodiny.

    4 kwietnia 2016
  • Tomek
    Tomek

    Na północ od kościoła wznosi się jeden z symboli miasta Gradski toranj (wieża zegarowa stojąca niegdyś nad morzem i pełniąca rolę bramy miejskiej) z XVIII wieku. Dawna wieża jako część murów miejskich uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1750 roku. Nowa wieża otrzymała w XIX w. mechanizm zegarowy, który działał w czasie trwania wystawy światowej w Wiedniu. Przy bramie miejskiej bierze początek deptak Korzo. Warto poświęcić trochę czasu, aby odwiedzić sklep jubilerski i pytać o Morcici lub Moretti. Są to oryginalne kolczyki z głową Murzynka, znane tylko w Rijece. Ma on na sobie turban z emalii i złote plamki w miejscu oczu ust i uszu. Biżuterię tę noszą kobiety w całym regionie. Ale dlaczego głowa Murzyna? Według legendy w XVII w.Turcy rozbili obóz na polu Grobnik, powyżej miasta i rozpoczęli regularne oblężenie. Znany hrabia Zrinski wystrzelił strzałę z łuku, która ugodziła tureckiego paszę w skroń, zabijając go na miejscu. Pozbawieni przywództwa Turcy rozproszyli się, a podczas ucieczki zostali przysypani gradem kamieni z nieba. Pozostały po nich tylko turbany.

    4 kwietnia 2016
  • Kaśka
    Kaśka

    Idąc wzdłuż Korzo aż do palcu Republiki (Trg Republike) i skręcając potem na prawo dochodzi się do kościoła Sv Jeronimo (św. Hieronima), klasztoru Augustianów i Munizipium. Kościół zbudowali hrabiowie z Duino w 1315 r., a klasztor powstał w 1408 roku. Trzęsienia ziemi w 1750 i 1763 r. zniszczyły cały kompleks zabudowań. W XVIII w. powstał zespół barokowy z ocalałymi elementami poprzednich budowli. Z pewnością warto wstąpić do kościoła, w którym znajduje się kaplica Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny ze względu na gotyckie sklepienie i freski. Klasztor był swego czasu ośrodkiem życia umysłowego i kulturalnego regionu.

    4 kwietnia 2016
  • Ania
    Ania

    Idąc od klasztoru w kierunku wschodnim dochodzi się do rynku Grivica, przy którym znajduje się kościół Sveti Vid, z monumentalnym portalem i kopułą, a tuż obok Pałac Sprawiedliwości. Kościół ten to ośmioboczna budowla w stylu barokowym. Już w IX w. stał tutaj pierwszy kościół poświęcony patronowi miasta. Koścół uległ częściowemu zniszczeniu i taki przekazano przybyłym w 1627 r. jezuitom. Obecna świątynia powstała z fundacji bogatej hrabiny Urszuli Tannhausen i architektonicznie nawiązuje do Santa Maria delia Salute w Wenecji. Nie została ona jednak ukończona na skutek wielu wojen.

    4 kwietnia 2016
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]