Atrakcje w Šibenik

Jadąc z północy przez most na rzece Krka, można zobaczyć miasto położone na przeciwległym brzegu. Usytuowane na zboczu góry dominuje trzema twierdzami nad zatoką, którą tworzy szerokie ujście rzeki Krka. Droga tranzytowa przez Sibenik prowadzi powyżej starego miasta.

Atrakcje w Šibenik
Atrakcje w Šibenik
Przepiękne prawdziwie historyczne miasto w środkowej części regionu Dalmacja, położone nad ujściem rzeki Krka do Morza Adriatyckiego. Sibenik bo o nim mowa, jest politycznym, kulturalnym,

Zamknięte dla ruchu samochodowego historyczne centrum starego miasta znajduje się w porcie. Promenada Obala palih omladinaca, przy której mieści się dawny pałac biskupi i pałac książęcy z XV w. jest zdominowana przez katedrę Svety Jakov (św. Jakuba), bezcenny gotycko-renesansowy pomnik architektury Chorwacji. Powstał między 1431-1536 r., pod kierunkiem Jurąja Dalmatyńczyka, słynnego budowniczego i rzeźbiarza, autora portalu Pałacu Dożów w Wenecji, który pracował przy jej budowie od 1441 aż do śmierci w 1474 roku.

Początkowo miał to być skromny kościół z jedną nawą, później jednak ojcowie miasta zdecydowali się na budowę bardziej reprezentacyjnej budowli. Dalmatyńczyk zmienił zatem plany. Do bryły kościoła dołączył transept z apsydą, a w podziemiach zaprojektował kaplicę chrzcielną. Na zewnętrznej stronie apsydy widać fryz z 74 portretami. Każda z głów jest pewnym studium charakteru. Artysta uwieczni! królów i innych wybitnych ludzi tamtych czasów - niektórych celowo ośmieszył. Katedra została wykonana całkowicie z wapienia i marmuru. Marmur sprowadzono z wyspy Brač. Łatwo można zauważyć dwie fazy powstawaniu katedry. Dolna wykazuje cechy późnego gotyku, kopuła i sklepienie Utrzymane Sil w stylu renesansowym.

Dalmatyńczyk stworzył też wspaniałe baptysterium, do którego prowadzą schody z prawej strony prezbiterium. Sklepienie baptysterium wyciosane jest z jednej bryły kamiennej, a jego bogatą ornamentykę słusznie zalicza się do rzeźbiarskich arcydzieł. Podobnie cenne są cztery apsydy i podpierana przez aniołów chrzcielnica.

Trzy lata po śmierci Dalmatyńczyka, w 1477 r. kierownictwo budowy katedry, która nie miała jeszcze zwieńczenia, przejął jego uczeń Nikola Florentyńczyk. Pobierał on nauki u słynnego Donatello i mógł już wówczas wykazać się znacznymi osiągnięciami. Kaplica Orsinich w katedrze w Trogirze jest jego dziełem. W Šibeniku zapragnął artysta stworzyć coś jeszcze większego. Zaprojektował galerię, sklepienie nawy środkowej i kopułę, która całkowicie wyłożona jest płytami kamiennymi, podobnie jak sklepienie nawy głównej i sklepienia naw bocznych. W całej katedrze nie zastosowano ani kawałka drewna. Zbyt duża była obawa przed niszczącą siłą ognia. Katedra nie ma dzwonnicy. Jej zadanie miała spełniać wieża dawnych murów obronnych.

Godne uwagi są główny portal, przedstawiający rozesłanie 12 Apostołów i Sąd Ostateczny oraz portal lwa na stronie północnej, na którym symbolicznie przedstawiony jest początek ludzkości (Adam i Ewa) i Kościoła (święci Piotr i Paweł).

Na placu przed katedrą stoi pomnik z brązu Juraja Dalmatyńczyka wykonany przez Ivana Meśtrovića. Na północ od katedry znajduje się Plac Republiki, z loggią - typową budowlą wenecką, przypominającą czasy panowania Republiki. Budowlę zaprojektował Sanmicheli, a powstała w latach 1532-1542. Tu miała swą siedzibę Rada Miejska.

Uliczki starego miasta zachęcają do spaceru. Z Placu Republiki w kierunku północno-zachodnim przebiega ulica Ju-raja Dalmatyńczyka. Po lewej stronie znajduje się gotycki pałac Palazzo Orsini, zbudowany w 1455 roku. Słynny rzeźbiarz Giorgio Orsini mieszkał tu w XV wieku. Plątanina uliczek i zaułków wzdłuż ulicy Dalmatyńczyka, zwana Bordo di Mare, sięga aż do wzgórza, na którym znajduje się twierdza. Tu także znajduje się kościół Sv. Lovro (św. Wawrzyńca), zgrabna barokowa budowla z 1697 roku. Za kościołem należy skręcić w lewo i idąc dalej pod górę dociera się do Sveta Ana, do najstarszej z trzech twierdz w Śibeniku. Od kościoła św. Wawrzyńca w kierunku południowo-wschodnim dochodzi się do deptaka Zagrebaćka na starym mieście, który bezpośrednio prowadzi na główny plac miasta imienia Marszałka Tito oraz do teatru miejskiego.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]